Антикоагулянти

352114 1.jpg

Антикоагуля́нти (від анти... і коагулянт) — речовини, які уповільнюють або зовсім пригнічують процес зсідання крові, перешкоджають утворенню тромбу.

Характеристика

Розрізняють антикоагулянти прямої дії (гепарин, синантрин), що діють безпосередньо на кров, і непрямої дії (дикумарин, неодикумарин, синкумар та ін.), які порушують синтез факторів зсідальної системи крові. Антикоагулянти прямої дії мають швидкий ефект, діють in vitro (лат. — лат. у склі, тобто у пробірці) та in vivo (лат. — лат. на живому організмі); дія антикоагулянтів непрямої дії проявляється після латентного періоду лише in vivо (це переважно антагоністи вітаміну K).


Природні антикоагулянти — речовини, що перешкоджають зсіданню крові та забезпечують її рідкий стан і плинність, — це компоненти кровоносних судин і крові, передусім гепарин (полісахарид, що синтезується в опасистих клітинах, накопичується в печінці, легенях, гальмує зсідання крові, активуючи антитромбін ІІІ); антитромбін III (білок, що синтезується в ендотелії та печінці, є основним білком плазми крові, який інактивує тромбін), кофактор II гепарину (глікопротеїн, що бере участь в інактивації тромбіну), протеїн С (вітамін-K-залежний білок, який синтезується в печінці та під дією тромбіну перетворюється на активну протеазу, що припиняє утворення фібрину та стимулює руйнування тромбу — фібриноліз); протеїн S (вітамін-K-залежний глікопротеїн, утворюється в печінці й ендотелії, виконує роль кофактора протеїну C).


Природні антикоагулянти поділяють на первинні (постійно надходять у кров) і вторинні (формуються під час розщеплення факторів зсідання внаслідок процесу утворення й розчинення фібрину).

Застосування

У медицині антикоагулянти застосовують для лікування тромбозів, емболій, тромбофлебітів, інфаркту міокарда й легенів. При атеросклерозі коронарних і мозкових судин у хірургії — для запобігання утворенню тромбів у післяопераційному періоді, а також під час роботи апарата штучного кровообігу, апарата «штучна нирка» для використання з пристроями автоматичного плазмаферезу, для заготівлі компонентів крові людини.

Література

  1. Деримедведь Л. В., Перцев И. М., Шуванова Е. В. и др. Взаимодействие лекарств и эффективность фармакотерапии / Под ред. проф. И. М. Перцева. Харьков : Мегаполис, 2002. 784 с.
  2. Кузник Б. И. Клеточные и молекулярные механизмы регуляции системы гемостаза в норме и патологии. Чита : Экспресс-издательство, 2010. 832 с.
  3. Werdan K., Braun-Dullaeus R., Presek P. Anticoagulation in Atrial Fibrillation: NOAC's the Word // Deutsches Ärzteblatt International. 2013. № 110 (31–32). Р. 523–524.
  4. Глумчер Ф. С., Мишалов В. Г., Никоненко А. С. та ін. Тромбоемболія легеневої артерії. Київ : Заславський О. Ю., 2016. 524 с.
  5. Компендиум 2016 — лекарственные препараты / Под ред. В. Н. Коваленко. Киев : Морион, 2016. 2240 с.
  6. Кукес В. Г., Сычев Д. А. Клиническая фармакология. 5-е изд., испр. и доп. Москва : Гэотар-Медиа, 2017. 1024 с.


Автор ВУЕ

Т. А. Германюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Германюк Т. А. Антикоагулянти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антикоагулянти (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶