Антиконституційна діяльність

Антиконституці́йна дія́льність (від анти… та конституція) — умисна, злісна діяльність, що характеризується ворожістю до встановленого в країні конституційного ладу, який визначає основи життєдіяльності держави, суспільства й кожної окремої людини, що належать до них; дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади.

Історична довідка

Здійснювати антиконституційну діяльність — означає підривати конституційний лад, що обʼєднує суверенітет держави, чинну форму правління. Такі дії, зокрема, вчиняли учасники численних державних переворотів та путчів (наприклад, термідоріанський переворот у Франції, 1794; «пивний путч» у Німеччині, 1923; військовий переворот у Чилі, 1973). У СРСР після провалу «серпневого путчу» 1991 КПРС була звинувачена в антиконституційній діяльності та її діяльність на території РРФСР була призупинена. 2014 в Україні було подано судовий позов про ліквідацію КПУ через її антиконституційну діяльність.

В Україні

В Україні антиконституційна діяльність — злочин, передбачений ст. 109 Кримінального кодексу України.

Конституційний лад в Україні передбачає встановлені Конституцією України основні засади життєдіяльності суспільства, держави та людини. Його складники: суверенітет держави; форма правління; державний устрій та цілісність території; державний режим. Частиною конституційного ладу є чинна в Україні державна влада — система сформованих у порядку, передбаченому Конституцією та законами України, органів, які уособлюють собою законодавчу (парламент), виконавчу (вищі, центральні та місцеві органи виконавчої влади) і судову владу (Верховний Суд України, апеляційні та місцеві суди), а також владу глави держави — Президента України.

Під державною владою у ст. 109 Кримінального кодексу України необхідно розуміти лише легітимну владу. Тому дії, спрямовані на захоплення нелегітимної, раніше узурпованої іншими особами, державної влади, не містять складу злочину.

Згідно з ч. 3 ст. 5 Конституції України, право визначати й змінювати конституційний лад в Україні належить лише народові й не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Антиконституційну діяльність здатні здійснювати окремі політичні партії, громадські та релігійні організації, незаконні воєнізовані формування, юридичні й фізичні особи — як за власною ініціативою, так і виконуючи завдання іноземної держави чи іноземної організації. Тому ст. 68 Конституції України зобов’язує кожного неухильно додержуватися Конституції України, а у ст. 37 зазначено, що утворення й діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані, зокрема, на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету й територіальної цілісності держави, незаконне захоплення державної влади, посягання на права і свободи людини, заборонені. Окремі види антиконституційної діяльності можуть бути підставою для політичної відповідальності певних суб’єктів (Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, окремих народних депутатів України та міністрів).

Найнебезпечніші види антиконституційної діяльності (зокрема: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади, та фінансування таких дій, державна зрада, підробка протоколу про результати виборів або референдуму, вербування, фінансування, матеріальне забезпечення, навчання найманців з метою використання в діях, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, захоплення державної влади чи порушення територіальної цілісності) тягнуть за собою кримінальну відповідальність (статті 109, 110, 110-2, 111, 158, 447 Кримінального кодексу України), а також можуть бути підставою для імпічменту Президента України. Юридичні особи, в інтересах яких вчинено злочини, передбачені статтями 109, 110, 447 Кримінального кодексу України, можуть бути ліквідовані з конфіскацією їхнього майна.

Положення ч. 3 ст. 5 Конституції України «право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами» означає, що тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплює Конституція України, та змінювати конституційний лад внесенням змін до Конституції України в порядку, встановленому її розділом XІІІ. Належне лише народові право визначати й змінювати конституційний лад не може бути привласнене у будь-який спосіб державою, її органами або посадовими особами (Рішення Конституційного Суду України у справі про здійснення народом влади від 05.10.2005).

Стаття 109 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за кілька злочинів:

  • дії, вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади (насильницьким є такий спосіб дій, для якого характерне застосування сили, зокрема озброєної);
  • змова про вчинення таких дій;
  • публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади;
  • розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій.

Суб’єктом будь-якого з цих злочинів може бути фізична осудна особа, яка до моменту його вчинення досягла 16-річного віку, а з суб’єктивного боку злочин характеризується прямим умислом. Дії, вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, є тяжким злочином і караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

Література

  1. Бантишев О. Ф., Шамара О. В. Кримінальна відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України (проблеми кваліфікації). 3-тє вид., перероб. та допов. Київ; Луганськ : Віртуальна реальність, 2014. 197 с.
  2. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України / За ред. О. М. Джужі, А. В. Савченка, В. В. Чернєя. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Юрінком Інтер, 2018. 1101 с.

Автор ВУЕ

М. І. Хавронюк

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хавронюк М. І. Антиконституційна діяльність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиконституційна діяльність (дата звернення: 11.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶