Антиматерія

Антимате́рія (від анти… та матерія) — будь-яка речовина, що складається з античастинок.

Характеристика

За сучасними даними спостережень, антиматерія не утворює стабільних структур.

Сили, що визначають структуру матерії (сильна взаємодія, унаслідок якої утворюються ядра атомні, й електромагнітна взаємодія, унаслідок якої утворюються атоми й молекули), мають бути однаковими як для частинок, так і для античастинок. Відповідно, структура антиматерії має бути ідентичною зі структурою звичайної матерії.

Первинний Всесвіт складався з гамма-квантів і частинок мікросвіту. Частинки народжуються парами (частинка й античастинка) під час зіткнення двох енергійних гамма-квантів, і навпаки, під час взаємодії матерії та антиматерії їхня маса перетворюється на енергію, тобто виникають фотони з високими енергіями. Таку реакцію називають анігіляцією.

Симетрія матерії та антиматерії

Одна з теорій виникнення антиматерії — модель Великого вибуху (див. Великого вибуху космологія), після якого утворилася майже рівна кількість матерії та антиматерії.

Асиметрія між матерією та антиматерією є однією з нерозв’язаних проблем сучасної астрофізики.

Висунуто гіпотезу, яка пояснює асиметрію між матерією та антиматерією: за надвисокої температури на початку розширення могла існувати рівновага між народженням пар та анігіляцією, яка, зі зменшенням температури, спричинює спочатку анігіляцію важчих частинок, а потім легких електронів із позитронами. Матерії виявилося більше, що уможливило утворення Всесвіту. Цю перевагу в кількості називають «баріонною асиметрією Всесвіту». Припускають, що у Всесвіті можуть існувати галактики з антиматерією (оскільки без анігіляції неможливо відрізнити за властивостями світло від речовини та антиречовини) і, взагалі, антиматерія може бути більше, ніж матерії, однак це суто гіпотези.

Альтернативною моделлю, що пояснює зарядову асиметрію Всесвіту, є інфляційна модель Всесвіту, згідно з якою X-бозони розпадаються на кварки й антикварки з перевагою перших. Тож після їхнього об’єднання в протони й антипротони над античастинками незначно переважають частинки, тому спостерігають «залишок» у вигляді речовини.

Література

  1. Андрієвський С. М., Климишин І. А. Курс загальної астрономії. Одеса : Астропринт, 2010. 480 с.
  2. Close F. Antimatter. Oxforf : Oxford University Press, 2018. 176 p.

Автор ВУЕ

І. Л. Андронов, Л. Л. Чінарова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Андронов І. Л., Чінарова Л. Л. Антиматерія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиматерія (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶