Антитерористична операція

Антитерористи́чна опера́ція — комплекс узгоджених і взаємопов’язаних за цілями, завданнями, місцем і часом спеціальних тактичних, розвідувальних, бойових та інших дій, що проводяться з метою ліквідації конкретної терористичної загрози. Такі дії реалізовуються внутрішніми військами, збройними силами, спеціальними державними органами. Метою антитерористичних операцій зазвичай є затримання чи ліквідація терористів, порятунок життя і здоров’я людей, захист цінностей, мінімізація наслідків терористичного акту чи іншого злочину, здійснюваного з терористичною метою.

Історична довідка

Початок міжнародно-правового регламентування антитерористичної діяльності та проведення антитерористичних операцій покладено після Другої світової війни. 29.04.1958 укладено багатосторонню Женевську конвенцію, яка містила низку статей про боротьбу з тероризмом (піратством) у відкритому морі. Співробітництво держав у боротьбі проти терористичних актів у сфері авіаційних перевезень регламентують Гаазька конвенція від 16.12.1970 про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден і Монреальська конвенція від 23.09.1971 про боротьбу з незаконними діями, спрямованими проти цивільної авіації. 14.12.1973 була прийнята Конвенція про запобігання і покарання злочинів проти осіб, що користуються міжнародним захистом, зокрема дипломатичних агентів.

Відтоді при ООН діє спеціальний комітет, який зосереджує свою роботу на трьох основних напрямах:

  • вироблення та узгодження правових норм; підготовка міжнародних договорів і конвенцій;
  • виявлення та вивчення причин, що породжують тероризм;
  • розробка заходів боротьби з тероризмом.

16.05.2005 підписано Конвенцію Ради Європи про запобігання тероризму (набрала чинності 01.06.2007). Вона має на меті співробітництво держав — як на національному рівні, так і на міжнародному, завдяки багато- або двостороннім угодам між державами-членами Ради Європи — у запобіганні тероризму, протидії його негативним наслідкам, загрозам прав і свобод людини, зокрема права на життя.

Згідно з Указом Президента України від 11.12.1998, для організації та проведення антитерористичних операцій та координації діяльності суб’єктів, які ведуть боротьбу з тероризмом чи залучаються до антитерористичних операцій, створено Антитерористичний центр при Службі безпеки України.

Характеристика

Визначення операції, спрямованої проти терористів, у законодавстві різних країн мають розбіжні акценти, відбивають ширше або вужче розуміння її змісту, містять різні терміни синонімічного значення: «антитерористична операція» або «контртерористична операція».

Згідно з українським законодавством, антитерористична операція — це комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.

Антитерористична операція проводиться лише за наявності реальної загрози життю і безпеці громадян, інтересам суспільства або держави та в разі, якщо її неможливо усунути інших способами. Для проведення антитерористичної операції використовуються сили й засоби всіх суб’єктів, залучених до боротьби з тероризмом, як державних, так і недержавних (підприємств, місцевого самоврядування, громадських організацій, ЗМІ тощо).

Антитерористичні операції можуть відбуватися як на суші, так і на морі.

Джерела

  1. Конвенція Ради Європи про запобігання тероризму // Council of Europe. URL: https://rm.coe.int/1680998129
  2. Міжнародна конвенція про боротьбу з бомбовим тероризмом // Законодавство України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_374
  3. Міжнародна конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму // Законодавство України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_518/page
  4. Про боротьбу з тероризмом: Закон України від 20.03.2003 № 638–ІV // Відомості Верховної Ради України. 2003. № 25. Ст. 180. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/638-15

Література

  1. Зеленецький В. С., Ємельянов В. П. Концептуальні основи визначення категоріально-понятійного апарату у сфері боротьби з тероризмом. Харків : Кроссроуд, 2006. 80 с.
  2. Картавцев В. С. Роль і місце громадських організацій у боротьбі з тероризмом // Проблеми безпеки особистості, суспільства, держави. 2006. № 6. С. 16–18.
  3. Современный тероризм. Учебное пособие для высшей школы / Под ред. Н. И. Горлача, М. П. Требина. Харьков : Тимченко, 2006. 492 с.
  4. Мягченко О. П. Безпека життєдіяльності людини та суспільства. Київ : Центр учбової літератури, 2010. 384 с.
  5. Коваленко Н. В. Правовий режим антитерористичної операції // Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Юридичні науки. 2015. Вип. 2 (2). С. 135–140.

Автор ВУЕ

С. С. Троян,

М. Є. Целуйко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Троян С. С., Целуйко М. Є. Антитерористична операція // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антитерористична операція (дата звернення: 10.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶