Антиферомагнетик

Антиферомагне́тик — кристалічна речовина, яка виявляє явище антиферомагнетизму або в якій існує антиферомагнітний порядок. Кількість антиферомагнітних сполук наразі сягає кількох тисяч і постійно зростає. Найбільш відомими та вивченими є такі:

  • діелектрики із загальною хімічною формулою MX, де M=Mn, Fe, Co, Ni, X=O, F2, CO3 і SO4, твердий O2 нижче Т=24 К;
  • напівпровідники з тією самою формулою, де M=Eu, Mn, X=Se, Te, Lu2O4, Gd2O4;
  • метали — Mn, Cr, CrB2, Ho, Er, Tm та ін.

Антиферомагнітне впорядкування спостерігається також у численних сплавах, органічних і неорганічних сполуках, багатоатомних молекулах тощо.

Характеристика

Антиферомагнітне впорядкування спінів у кристалічних сполуках — це сукупність декількох (у найпростішому випадку — двох) магнітних підґраток, що вставлені одна в одну. Причому в кожній із них магнітні моменти атомів паралельні, але спрямовані у протилежних напрямках, що й забезпечує точну компенсацію спінів. Відносні протилежні напрямки сусідніх спінів є енергетично вигідними, коли обмінна взаємодія між ними, що є просторово ізотропною, має певний позитивний знак (інакше виникає феромагнітне впорядкування).

Напрямок спінового розташування відносно кристалографічних осей диктується порівняно слабкими анізотропними взаємодіями (мають релятивістське походження) — діполь-діпольною чи спін-орбітальною, котрі уможливлюють розмаїття спінових структур: колініарних, неколінеарних, спіральних, модульованих тощо.

Магнітокристалічна анізотропія визначає також вибірні частоти поглинання цими речовинами електромагнітних хвиль — т. зв. явище антиферомагнітного резонансу. Перехід кристала з невпорядкованого в антиферомагнітний стан викликає низку явищ, які без останнього не спостерігаються. До них відносять:

  • п’єзомагнетизм;
  • магнітоелектричні та магнітооптичні ефекти;
  • появу нових ліній оптичного поглинання;
  • нестандартну поведінку в тих випадках, коли величина магнітної анізотропії антиферомагнетика виявляється сумірною з обмінною взаємодією і він може опинитися у стані з різними за величиною середніми значеннями спінів, який виникає у зовнішньому магнітному поля довільного напрямку.

Значення

Дані про антиферомагнетики поглибили розуміння фізики магнітних явищ, фізики магнітних фазових переходів, фізики низькорозмірних систем, фізики нелінійних явищ, а також деяких фундаментальних проблем.

Технічне застосування антиферомагнетиків тривалий час відставало від застосування феро- і ферімагнетиків, але в останні десятиліття розширилося. Адже вони не тільки становлять переважну більшість серед магнітовпорядкованих систем, а й мають специфічні властивості, котрі можуть застосовуватися у різних галузях: магнітодинаміці, магнітоакустиці, магнітогідродинаміці, гальваномагнітних явищах тощо.

Саме антиферомагнетики нині утворюють сімейство нових функціональних матеріалів, що використовуються в електричних мікросхемах, аби вони були спроможні працювати на терагерцових частотах, сприяючи мінітюаризації технічних пристроїв, елементів запису і зчитування інформації. Особливо актуально це в розвитку спінтроніки (сучасного напряму мікро- та наноноелектроніки), в якій керування різними процесами здійснюється не електричними, а магнітними полями, що суттєво заощаджує електроенергію.

Література

  1. Hurd C. V. Verities of Magnetic Order in Solids // Contemporary Physics. 23, 1989. № 5. Р. 469–493.
  2. Туров Е. А., Колчанов А. В., Меньшенин В. В. и др. Физические свойства антиферромагнетиков. Москва : Физматлит, 2001. 560 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Антиферомагнетик // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиферомагнетик (дата звернення: 29.04.2024).

Див. також




Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶