Антиінфляційна політика

Антиінфляці́йна полі́тика (від анти… та інфляція) — комплекс заходів і механізмів державного регулювання економіки, спрямованих на боротьбу з інфляцією, неконтрольованим зростанням цін.

Історична довідка

Термін «антиінфляційна політика» пов’язаний з регулюванням інфляції. Економіст А. Дель-Мар (1836–1926; США), досліджуючи причини зростання цін під час Громадянської війни в США 1861–1865, увів поняття інфляції. Представники кейнсіанства усередині 1930-х запропонували ідею регулювання інфляції, яка полягала в державному регулюванні економіки через платоспроможний попит. Дж. М. Кейнс і його послідовники вважали, що збільшення грошової маси в обігу може стимулювати розширення попиту. Якщо попит упливатиме на зростання пропозиції, це приведе до збільшення виробництва товарів без підвищення цін і збільшить вкладення інвестицій у відповідні галузі. Перелив капіталу з однієї галузі в іншу зробить інфляцію регульованою.

Характеристика

Розрізняють антиінфляційну стратегію, яка включає цілі та методи довгострокового характеру, й антиінфляційну тактику, орієнтовану на короткострокові результати.

Першим елементом антиінфляційної стратегії є зменшення антиінфляційних очікувань суб’єктів економіки, передусім шляхом боротьби з некерованою інфляцією. Другий її компонент — довгострокова грошова політика, яка передбачає регулювання приросту грошової маси відповідно до зростання ВВП країни. Третя складова — збалансована бюджетна політика.

Антиінфляційна тактика розрахована на сильні, але короткострокові ефекти, спрямовані на зменшення поточного інфляційного тиску.

Складники державної антиінфляційної політики: дефляційна політика (див. Дефляція), політика доходів і політика курсу валютного.

Дефляційна політика має на меті обмеження грошового попиту через кредитний та податковий механізми. Передусім це регулювання грошової маси за допомогою інструментів, що є у розпорядженні Центрального банку країни, — зміна облікової ставки, норми обов’язкових резервів та операції на відкритому ринку (продаж і купівля державних цінних паперів).

Політика доходів передбачає здійснення контролю над змінами цін та доходів (заробітної плати). Вона застосовується у випадку необґрунтовано високих виробничих витрат, які швидко зростають, і різкого збільшення заробітної плати. Головною метою такої політики є стабілізація цін.

Політика валютного курсу полягає в комплексі заходів, спрямованих на стабілізацію обмінного курсу національної валюти. Вона застосовується насамперед у країнах, які мають високий ступінь залежності від зовнішньої торгівлі. Фіксація обмінного курсу стає, фактично, основним захистом від впливу зовнішніх інфляційних коливань. Така політика є виправданою у разі недовіри до національної валюти.

Сучасна економіка ринкова є інфляційною за своєю суттю. Державна антиінфляційна політика спрямована на розробку інструментів керованості інфляцією з метою її передбачуваності. Це дозволяє сформувати в суб’єктів господарювання та населення раціональні інфляційні очікування й стабілізувати економічний розвиток країни.

Література

  1. Кондрашов О. М. Сучасні форми і методи впливу органів державного управління на господарську діяльність підприємств промисловості // Економіка та держава. 2007. № 9. С. 64–66.
  2. Федоренко В. Г., Діденко О. М., Руженський М. М. та ін. Політична економія. Київ : Алерта, 2008. 487 с.
  3. Буркальцева Д. Д. Державні механізми управління макроекономічною безпекою України // Актуальні проблеми економіки. 2010. № 11. С. 29–37.
  4. Калетнік Г. М., Мазур А. Г., Кубай О. Г. Державне регулювання економіки. Київ : Хай-Тек Пресс, 2011. 428 с.
  5. Бойко В. С. Економічна свобода та антиінфляційна політика // Економічний часопис-ХХІ. 2014. № 9–10 (2). С. 11–14.
  6. Рядно О. А., Рибальченко Л. В. Антиінфляційна політика фінансової безпеки держави // Вісник економічної науки України. 2016. № 2. С. 161–166.

Автор ВУЕ

С. С. Ніколенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ніколенко С. С. Антиінфляційна політика // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиінфляційна політика (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶