Антонець, Семен Свиридонович

Антонець Семен Свиридонович.jpg

Антоне́ць, Семе́н Свиридо́нович (20.08.1935, с. Антонці, тепер с. Покровське Решетилівського району Полтавської області, Україна) — новатор у галузі органічного землеробства в Україні, Герой України (1999), академік Української екологічної академії наук (1995), почесний член НААН (1999).


Антонець, Семен Свиридонович

Народження 20.08.1935
Місце народження с. Антонці
Alma mater Полтавська державна аграрна академія
Напрями діяльності органічне землеробство
Відзнака Герой України, заслужений працівник сільського господарства і відмінник освіти, орден князя Ярослава Мудрого V ступеня

Життєпис

Народився в селянській родині. Закінчив семирічну школу, середню освіту здобув у школі робітничої молоді. 1952–1953 — різнороб, чабан, секретар комсомольської організації колгоспу ім. Леніна Решетилівського району. 1954–1958 — інструктор Решетилівського райкому комсомолу. Протягом 1956–1962 навчався на заочному відділенні зоотехнічного факультету Полтавського сільськогосподарського інституту (тепер Полтавська державна аграрна академія). 1958–1961 — завідувач ферми, помічник бригадира комплексної бригади колгоспу ім. Мічуріна Решетилівського р-ну Полтавської обл. (за його керівництва ферма досягла високих надоїв молока). 1962–1964 — зоотехнік колгоспу ім. Жданова Диканського р-ну Полтавської обл. 1964–1974 — голова колгоспу «Шлях до комунізму» Шишацького р-ну Полтавської обл. 1974 — голова Шишацького райвиконкому. 1975 очолив колгосп ім. Орджонікідзе Шишацького р-ну, який за два роки вивів у передові господарства. 1992 реорганізував колгосп у сільськогосподарське акціонерне товариство (САТ) «Обрій». 2000 на базі САТ «Обрій», колишнього колгоспу ім. Жовтневої Революції Шишацького ра-ну та сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ставкове» Зіньківського р-ну Полтавської обл. заснував приватне підприємство «Агроекологія».

Новаторство

1962–1967 разом із науковцями Полтавського науково-дослідного інституту свинарства розробляв і впроваджував у колгоспах ім. Жданова та «Шлях до комунізму» потокову систему вирощування свиней [на основі технології фермера Лі Шустера (США)]. Від 1975 проводить великомасштабний експеримент з упровадження безполицевого обробітку ґрунту в Полтавській області (підприємстві не застосовують оранку, опанували й продовжують удосконалювати систему ґрунтозахисного землеробства). Ініціатор постійного вдосконалення технічних засобів і технологій для стабілізації адаптивної рівноваги агрофітоценозів великотоварного аграрного виробництва з повною відмовою від застосування пестицидів (з 1978) та добрив мінеральних (з 1997) для отримання екологічно безпечної продукції рослинництва та тваринництва. У ПП «Агроекологія» створено і вдосконалюється власна модель органічного землеробства. Продукція підприємства сертифікована як органічна за кількома стандартами. Першим в Україні обґрунтував концепцію жорсткої стійки лап плоскорізів. За ідеями С. Антонця у співпраці з фахівцями ННЦ «Інститут електрифікації та механізації сільського господарства» НААН розроблено й виготовлено культиватори «Обрій», «Квант-12», «Квант-7». З науковцями цієї установи та Інституту проблем матеріалознавства ім. Францевича НАН України створено кілька нових моделей культиваторної лапи, стійких до зношування та з ефектом самозагострювання. Серед здобутків С. Антонця є 26 патентів України на винаходи та корисні моделі.

Освітня, громадська та популяризаційна діяльність

ПП «Агроекологія» є асоційованим членом у складі НААН (з 2012), філією Полтавської державної аграрної академії, на території підприємства створено міжнародний навчальний Центр органічного землеробства. За останні 30 років досвід до С. Антонця приїздили переймати понад 30 000 громадян з 38 держав чотирьох континентів світу. На базі господарства виконано дослідження для 14 докторських та 42 кандидатських дисертацій. Один з ініціаторів відновлення та голова (2015) Полтавського товариства сільського господарства. Від 1965 чотири рази обирався депутатом районних рад (Диканської та Шишацької), а з 2006 — Полтавської обласної Ради 5-го скликання. Автор понад 170 наукових і науково-популярних праць та чотирьох патентів. Благодійник і меценат: відбудовано меморіальну дачу письменника В. Г. Короленка у с. Малий Перевіз (2003)]; засновано іменну премію С. С. Антонця для студентів Полтавської державної аграрної академії, спортивний кубок С. С. Антонця для сільських школярів тощо.

Нагороди та визнання

Заслужений працівник сільського господарства і відмінник освіти (обидва — 1988), Герой Соціалістичної праці (1991), Герой України (1999), орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (2005). Державна премія України в галузі науки і техніки (2019) тощо. Почесний академік багатьох академій і почесний професор багатьох закладів вищої освіти. Ім’я С. Антонця першим занесено до Книги пошани Полтавської області (2003), його визнано почесним громадянином Шишацького району Полтавської області. За рішенням Полтавської міської ради на території Полтавської державної аграрної академії встановлено погруддя С. Антонця (2008). Його діяльність та ПП «Агроекологія» висвітлено в документальному фільмі «Локальні підходи до глобальної шкоди» (2009) режисерки К. Серро (нар. 1947; Франція).

Додатково

За численні технічні розробки, описані в праці «Високоефективні комплекси технічних засобів для вирощування зернових та інших культур», у складі колективу авторів нагороджений Державною премією України в галузі науки і техніки (2019).

Література

  1. Віценя Л. М. Життя, що стало долею. Полтава : Дивосвіт, 2003. 232 с.
  2. Бентежний талант хлібороба: штрихи до портрета агроеколога Семена Антонця / Уклад.: В.М. Самородов, С.В. Поспєлов. Полтава : Дивосвіт, 2010. 236 с.
  3. Черкас В. М. Автограф на землі. Полтава : ТОВ «Симон», 2013. 286 с.
  4. Дбаючи про землю: думка, дія, турбота. 40 років реального ґрунтозбереження. Презентація книги «Автограф на землі. Семен Антонець» / Уклад.: В. А. Вергунов, М. М. Давиденко, В. М. Товмаченко. Київ : Зерно, 2014. 236 с.
  5. Писаренко В. М., Антонець А. С. Антонець Семен Свиридонович. Київ : ТОВ «Видавництво «Зерно», 2015. 480 с.

Автор ВУЕ

В. А. Вергунов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вергунов В. А. Антонець, Семен Свиридонович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антонець, Семен Свиридонович (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶