Антонівка звичайна

Антонівкаяблуко.jpg

Анто́нівка, Антонівка звичайна, Антонівське яблуко (від імені садівника Антона, який, ймовірно, перший її виростив), Духове — рослина роду яблуня (Malus) виду яблуня звичайна (Мalus domestica), сорт яблук народної селекції.

Історична довідка

Сорт виведено у Курській губернії (Росія) у другій половині 19 ст.

Характеристика

У середній смузі Російської Федерації антонівка — типовий зимовий сорт, у країнах Середньої Азії — літній. В Україні поширена як осінній сорт на Поліссі та в Лісостепу, де вирощується як у промислових, так і в аматорських садах.

Дерево сильноросле, утворює добре розвинену кулясту середньозагущену крону з міцних скелетних гілок, що відходять від стовбура під гострим кутом (60–85°). Пробуджуваність бруньок висока, пагоноутворювальна здатність середня. Плодоносить переважно на кільчатках і списиках. В Україні починає плодоносити з 5–6-го року. Плоди достигають у вересні (друга декада).

Сприйнятливість до парші та борошнистої роси нижча за середню, до гнилі плодової — середня. Зимостійкість висока. Квітує в середньоранні строки, дуже рясно. Життєздатність пилку середня (38–57 %). Зав’язування плодів від вільного запилення — 6–22 %. Найкращі запилювачі: Алкмене, Бойкен, Кальвіль сніговий, Пепінка золотиста, Ренет курський золотий, Велсі.

У плодоношення вступає на 6-й–7-й рік після висаджування на сильнорослій підщепі та на 4-й рік — на середньорослій. Плодоносить періодично. Урожайність дуже висока: 8–9-річні дерева на підщепі MM 106 формують по 30–48 кг, 12–14-річні — по 60–130 кг плодів. Плоди середні та вище середнього розміру (130–180 г), середньої одномірності, сплющено-округлі, зеленкувато-жовті, з легким сизим нальотом. Шкірка середньої товщини й твердості, еластична, гладенька, злегка масляниста. Плоди великі, округло-циліндричні або трохи конічні, ароматні. М’якуш жовтувато-білий, середньої твердості, ніжний, соковитий, ароматний, приємного солодкувато-кислого смаку. Свіжі плоди зберігаються протягом 4–6 місяців.

Знімна стиглість настає наприкінці серпня (Лісостеп) — на початку вересня (Полісся), споживча — у середині вересня. У звичайному сховищі плоди зберігаються 1–1,5 міс., в холодильнику — 2–3 місяці. Транспортабельність середня.

Використання

Використовують у свіжому вигляді, для виробництва соків, сидру, пюре, варення, мармеладу, сухофруктів, мочіння та домашньої переробки.

Література

  1. Омельченко І. К. Культура яблуні в Україні. 2-ге. вид., допов. Київ : Урожай, 2006. 302 c.
  2. Литовченко О. М. Кращі сорти плодових, ягідних і горіхоплідних культур української селекції. Київ : Преса України, 2011. 144 с.
  3. Antonovka // National Fruit Collection. 2015. URL: http://www.nationalfruitcollection.org.uk/full2.php?id=181&&fruit=apple

Автор ВУЕ

М. В. Капштик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Капштик М. В. Антонівка звичайна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антонівка звичайна (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶