Антрит

Антри́т (від грец. ἄντρον — печера), отоантрит — запалення слизової оболонки антрума, або печери, третьої у ланцюзі повітряносних порожнин середнього вуха, розташованих у скроневій кістці черепа (слухова труба, барабанна порожнина, вхід у печеру, печера і комірки соскоподібного відростка).

Печера — найбільша комірка, що з’єднує барабанну порожнину через вхід з іншими комірками соскоподібного відростка. На відміну від комірок соскоподібного відростка, сформована до народження. Порівняно з дорослою людиною, печера новонароджених більша, розташована вище скроневої лінії, але до 7–8 років поступово опускається до проекції її площини. Оскільки у новонароджених немає клітин соскоподібного відростка, антрит трапляється у них ізольовано як ускладнення гострого гнійного середнього отиту. У дорослих антрит — один з етапів розвитку і компонентів мастоїдиту, тому в клінічних випадках дорослої отіатрії майже не реєструється.

У разі антриту, як і мастоїдиту, виникають симптоми гострого гнійного середнього отиту (біль і шум у вусі, зниження слуху, гіперемія, випинання барабанної перетинки або гноєтеча з вуха), інфекційної інтоксикації (слабкість, підвищення температури тіла, лейкоцитоз тощо) і специфічні для отоантриту симптоми — біль у проекції печери у завушній ділянці, що посилюється при пальпації і перкусії; звуження зовнішнього слухового проходу; у дорослих (при розвинутому кістковому відділі) — нависання («потовщення») задньо-верхньої стінки його кісткового відділу. Враховуючи складнощі виявлення симптомів у новонароджених і можливість латентних форм отоантритів, істотне значення для верифікації діагнозу мають томографія магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія.

Лікування антриту залежно від наявності інших ускладнень, перебігу, ефективності попередніх заходів полягає у використанні загальної та місцевої антибактеріальної, протизапальної, протинабрякової терапії, серед яких назальні деконгестанти, а також, за наявності показань, — антропункції з дренуванням або антротомії.

Література

  1. Козлов М. Я. Острые отиты у детей и их осложнения. Ленинград : Медицина, 1986. 232 с.
  2. Кіцера О. О. Клінічна оториноларингологія. Львів : Кварт, 2006. 531 с.
  3. Тяжка О. В., Горовенко Н. Г., Крамарєв С. О. Педіатрія. 5-те вид., випр. та допов. Вінниця : Нова Книга, 2018. 1150 с.

Автор ВУЕ

А. І. Барціховський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Барціховський А. І. Антрит // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антрит (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶