Антропогенні ґрунти

Польдер

Антропоге́нні ґрунти́ (антросолі, за класифікацією ФАО) ― 1) У ґрунтознавстві, фізичній географії ― частина поверхневого шару літосфери, сформована в результаті господарської (рільничої, меліораційної, транспортної, промислової) діяльності людини та/або урбанізації. Тип ґрунтів сформований унаслідок антропогенних змін довкілля.

Антропогенні ґрунти формуються і змінюються унаслідок антропогенного навантаження разом з іншими компонентами біосфери: екосистемами, природно-територіальними комплексами, рельєфом, ґрунтовими водами, флорою, рослинністю, фауною тощо. Базовими безпосередніми чинниками формування антропогенних ґрунтів є сільськогосподарське та промислове виробництво загалом, а також окремі види антропогенної діяльності. У сільськогосподарському виробництві це обробіток ґрунту, сінокосіння, збирання врожаю, зрошення, осушення, заміна верхніх горизонтів ґрунтового профілю добривами органічними (наприклад, компостом), торфом, сумішами органічного походження й інше. У промисловості ― зміна верхніх шарів літосфери під час видобутку корисних копалин, створення систем очисних споруд, шламосховищ, териконів, а також динамічні впливи, хімічне забруднення тощо. У будівництві та міському господарстві ― вилучення та переміщення родючих шарів ґрунту, трамбування та витоптування, забруднення будівельним сміттям, створення звалищ побутових відходів, а також рекультивація, озеленення, створення соціально-побутових та господарських об’єктів (спортивних майданчиків, парків розваг, штучних водойм тощо) й інше. Усе це призводить до ущільнення структури ґрунту, зміни видового складу і умов існування організмів, хімічного складу та кислотно-лужного балансу, рівня ґрунтових вод; втрати гумусу, посилення або зниження водопроникнення та випаровування; виникнення й посилення ерозії, дефляції, заболочення, засолення, окислення, вимивання, забруднення і засмічення ґрунтів.

Найбільші площі антропогенних ґрунтів ― у районах інтенсивного зрошувального землеробства, на по́льдерах (осушених ділянках морських узбережь) та інших масивах намивних земель, а також у містах. Значна частина ґрунтового покриву Землі, особливо у районах інтенсивного сільськогосподарського освоєння, урбанізації та будівництва, певною мірою зазнає антропогенного навантаження. Проте термін «антропогенні ґрунти» застосовується лише до тих, що змінилися значною мірою. Виділено наступні їхні типи: ґрунти зі зміненими верхніми горизонтами; ґрунти з новими верхніми горизонтами (наприклад, поверхня природного покриву вкрита органічним субстратом); ґрунти з трансформованою системою горизонтів внаслідок перетворення процесів у профілі (типові приклади: рисові ґрунти на полях рисових чеків, хейлут (насипні ґрунти Лесового Плато у Китаї), плагген (насипний субстрат з використанням стійлової підстилки) у Нідерландах); ґрунти із новоствореними профілями.

2) У інженерній геології ― субстрати, штучно створені внаслідок господарської діяльності людини, специфічний тип антропогенних відкладів. До них належать насипні, намивні, штучні ґрунти, утворені при вертикальному та горизонтальному плануванні рельєфу, в основному, для потреб будівництва: подушки з піску, гравію, щебеню в основах будівель та споруд; відвали (гідровідвали) та терикони у гірничодобувній промисловості; штучно перетворені відклади у природному заляганні порід тощо; антропогенні та природно-антропогенні відклади водойм. До них належить також так званий культурний шар ― дрібноуламкові або піщано-глинисті відклади із численними домішками чужорідних тіл, уламків, сміття. У сучасній інженерній геології та геотехніці більш вживаним є термін «техногенні ґрунти».

Література

  1. Гродзинський М. Д. Стійкість геосистем до антропогенних навантажень. Київ : Лікей, 1995. 233 с.
  2. Герасимова М. И., Строганова М. Н., Можарова Н. В., Прокофьева Т. В. Антропогенные почвы: генезис, география, рекультивация. Под ред. Добровольского Г. В. Смоленск : Ойкумена. 2003. 268 с.
  3. Панас Р. М. Ґрунтознавство. Львів : Новий Світ-2000. 2008. 371 с.
  4. Волощук А. Насыпные грунты требуют особого изучения. Классификация, специфика и методы изучения насыпных грунтов. // ГЕОпрофиль. 2012, №1.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Антропогенні ґрунти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антропогенні ґрунти (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶