Антропофобія

Антропофобія.jpg

Антропофо́бія (від антропо… і фобія) — ірраціональний страх людей, натовпу.

Характеристика

Антропофобія належить до нав’язливих станів, є однією з форм соціальної фобії, підвидом соціального неврозу. Нав’язливі стани характеризуються виникненням у свідомості невідступних і настирливих думок, які сам хворий критично оцінює як хворобливі, безглузді й такі, що не відповідають дійсності, але позбутися їх не може. Людям з антропофобією важко перебувати з іншими людьми. Специфічна фобія виходить за межі загального страху перебування в соціальних ситуаціях та поширюється на відчуття значного дискомфорту навіть наодинці з іншою людиною. У важких випадках людина може самоізолюватися від будь-яких прямих контактів із людьми, обмежуючи соціальну взаємодію лише мережею Інтернет.

Клінічні симптоми

Головними симптомами антропофобії є страх зорового контакту з іншими людьми, страх зашарітися, побоювання щодо судження або думки інших щодо себе, прискорене серцебиття та частота дихання, пітливість, тремор у ситуації міжособистісного контакту. Нерідко страх виникає заздалегідь, задовго до очікуваної соціальної взаємодії та супроводжується порушенням сну. Часто антропофобія асоціюється з тривожними й депресивними розладами. Такі симптоми є постійними та часом настільки інтенсивними і частими, що пацієнт не в змозі розслабитися навіть у компанії людей, яких він любить і яким довіряє.

Лікування та прогноз

За відсутності лікування антропофобії схильна до прогресування. Найчастіше антропофобія виникає в дитячому та підлітковому віці. В етіології патології значну роль відіграють стресові соціальні події в ранньому періоді життя (залякування, насильство в сім’ї тощо), а також особливості виховання (гіперопіка) та генетична предиспозиція (схильність).

Література

  1. Ушаков Г. К. Детская психиатрия. Москва : Медицина, 1973. 392 с.
  2. Zhang A., Yu L., Zhang J. et al. Anthropophobia: Its Meaning and Concomitant Experiences // International Journal of Social Psychiatry. 2001. № 47 (4). P. 56–70.
  3. Social Anxiety Disorder: Recognition, Assessment and Treatment. Leicester : British Psychological Society, 2013. 45 p. URL: https://www.nice.org.uk/guidance/cg159/resources/social-anxiety-disorder-recognition-assessment-and-treatment-pdf-35109639699397
  4. Hofmann S. G., Otto M. W. Cognitive Behavioral Therapy for Social Anxiety Disorder. 2nd ed. New York : Routledge, 2018. 224 p.

Автор ВУЕ

Л. Є. Трачук

О. С. Чабан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чабан О. С., Трачук Л. Є. Антропофобія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антропофобія (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶