Анхель

SaltoAngel4.jpg

Áнхель (ісп. El Salto Ángel, індіанською мовою пемон Kerepakupai Vená — «перестрибнути найглибше місце») — водоспад у Венесуелі. Найвищий у світі: загальна висота — 979 м, висота вільного падіння води — 807 м, ширина біля підніжжя — 150 м.

Географічне положення

Розташований у штаті Болівар на Сході країни, у верхів’ї річки Чурун (ісп. Churún), що в басейні ріки Кароні (ісп. Caroní) — правої притоки річки Оріноко.

Водоспад Анхель утворюється, коли води річки Керепакупаї-Меру (лівої притоки річки Чурун) падають зі столової гори Ауянтепу́й (ісп. Auyantepui, Auyantepuy, Auyan-Tepui або Aiyan-Tepui, що індіанською мовою пемон означає «гора диявола») до її підніжжя. Ауянтепу́й не найвища столова гора (тепуй) в Ґвіанському нагір’ї (висота її над рівнем моря близько 2,5 тис. м), проте вона має значну площу — близько 650 км².

Історична довідка

Першовідкривачем водоспаду вважають офіцера військово-морського флоту Ернесто Санчеса Ла Круза. Він побачив водоспад ще 1910, але не оприлюднив свого відкриття, а лише повідомив про нього уряду Венесуели (за іншою версією, офіцер бачив водоспад на іншій притоці річки Кароні).

Водоспад носить ім’я авіатора Джеймса К. Енджела (1899–1956; США). Енджел випадково виявив водоспад під час аерогеологічних робіт над регіоном 16 листопада 1933. Зацікавившись відкриттям, розшукав свідчення мандрівника і дослідника Ф. Кардони Пуїга (1903–1982; Іспанія, Венесуела). У березні 1937 повернувся до Венесуели, знову пролетівши над водоспадом вже разом з Кардоною. 09.10.1937 Енджел зміг приземлитися на вершині столової гори Ауянтепуй, однак його літак «Фламінго» отримав пошкодження. Енджел, його дружина і ще двоє їхніх супутників 11 днів діставалися до цивілізації. Пошкоджений літак Енджела залишався на горі Ауянтепуй до 1970, коли венесуельська влада демонтувала його та перевезла до музею у м. Маракай.

Господарське значення

Водоспад Анхель розташований в межах заповідної природної території — Національного парку «Канайма» (площа 30 тис км², створений 1962), де охороняються ландшафти столових гір (тепуї), місцева флора й фауна.

Від 1994 Національний парк «Канайма» — об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Навіть з огляду на сучасний рівень розвитку транспорту доступ до Анхеля залишається складним. Утім, до підніжжя Анхеля прокладено декілька туристичних маршрутів (на човнах та пішохідних), що розраховані на 2–3 дні.

Літератураі

  1. Grisi F. Salto Angel. Amazonas Adventures. Barcelona : El Boletin, 1992. 385 р.
  2. Angel K. Why the World's Tallest Waterfall is Named Angel Falls // Terrae Incognitae. 2012. № 44 (1). P. 16–42.
  3. Hudson B. Waterfall Nature and Culture. London : Reaktion Books, 2012. 248 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Анхель // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анхель (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶