Апанаж

Апана́ж (франц. apanage — земельне володіння, від пізньолат. appanare, буквально — давати хліб, годувати, з лат. panis — хліб) — у середньовічному праві — частина королівських земельних володінь, яка передавалася некоронованим членам королівської родини, залишаючись при цьому власністю корони.

Характеристика

Особа, яка отримала уділ у формі апанажу, використовувала прибутки з нього для свого утримання. Апанаж також міг надаватися у формі регулярних довічних грошових виплат.

Залежно від правової традиції володіння земельними уділами могло передаватися у спадок або скасовуватися після смерті особи, якій було надано апанаж. В останньому випадку володіння поверталося під пряме управління корони.

У деяких випадках передача володіння на правах апанажу відбувалася номінально.

Історичний нарис

Першим актом апанажу була передача королем Франції Генріхом І Бургундії у володіння своєму братові Роберту І у 1032, унаслідок чого утворилася Бургундська династія, яка правила Бургундським герцогством як частиною Французького королівства до 1361.

У Франції право апанажу скасовано 1790 під час Великої французької революції й відновлене після реставрації Бурбонів 1814 (члени династії Бурбонів, які перебували на еміграції, продовжували номінально зберігати відповідні титули в роки існування Першої республіки та Першої імперії у Франції).

Останнім прикладом реального правління на правах апанажу у Франції було володіння герцогствами Ангулем, Беррі та Шатору принцем Шарлем. Після сходження останнього на французький престол 1824 ці землі автоматично перейшли під пряме королівське правління.

Термін «апанаж» також застосовувався на позначення довічного грошового утримання монарху, який зрікся престолу.

Приклади надання володінь у апанаж траплялося також у середньовічних Англії, Шотландії, заснованому хрестоносцями Єрусалимському королівстві, а також у Португалії в часи правління династії Браганса.

Типологічно близькою до апанажу є практика надання удільних володінь у Давній Русі.

Література

  1. Польская С. А. Королевские апанажи в системе территориально-государственного устройства французского королества (XIII — вторая половина XIV вв.) // Исторические, философские, политические и юридические науки, культурология и искусствоведение. Вопросы теории и практики. 2011. № 4 (10): в 3-х ч. Ч.1.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Апанаж // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апанаж (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶