Апатія

Апатія, художнє втілення

Апа́тія (грец. ἀπάϑεια — нечутливість, від ἀ… — заперечний префікс і грец. πάϑος — почуття, пристрасть) — багатозначний термін.

1) У медицині та психології — симптом, психічний стан людини, виражений пасивністю, байдужістю до себе та навколишнього середовища, відсутністю зовнішніх емоційних (див. Емоція) проявів і волі. Спричинений емоційними навантаженнями (через стресові ситуації), хворобою (ендокринна дисфункція, шизофренія тощо), спадковою схильністю, вживанням певних медичних препаратів. Апатію іноді пов’язують із синдромом емоційного вигорання та захисним механізмом психіки людини. Апатії властиво переходити в депресію.

2) В античній філософії — одне з основних понять етики стоїцизму, яке характеризувало таку чесноту мудреця, як-от прагнення до визволення душі від усіх пристрастей. На противагу сучасному медичному значенню мало позитивні конотації. Апатію розуміли як урівноваженість, усвідомлено спокійну реакцію на зовнішній світ. Контроль за власною волею та емоціями вважався доступним людині (на відміну від контролю за зовнішніми подіями, явищами, лихами, що зумовлені «чужою» волею). Поняття «апатія» також уживалося у філософії неоплатонізму (на позначення «очищеного» стану душі, вільного від емоцій), міркуваннях мегариків, скептиків, ранньохристиянському вченні.

3) П е р е н о с н о — цілковита байдужість.

Література

  1. Федотова В. Г. Апатия на Западе и в России // Вопросы философии. 2005. № 3. С. 3–19.
  2. Іванова І. Політична апатія як феномен сучасної політичної практики // Вісник Дніпропетр. ун-тету. Серія: філософія, соціологія, політологія. 2012. Т. 4. № 22. С. 247–251.
  3. Максименка С. Д., Цехмістер Я. В., Ковальс І. А. та ін. Медична психологія. 2-ге вид. Київ : Слово, 2014. 516 с.
  4. Партико Т. Б., Грабовська С. Л., Вовк А. О. та ін. Психологія. Київ : Ін Юре, 2014. 662 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Апатія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апатія (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶