Апокаліпсис

Воїни Апокаліпсису. Худ В. Васнєцов, 1887
Апокаліпсис, художнє втілення

Апока́ліпсис (грец. Αποκαλυψιζ — одкровення, відкриття, виявлення) — грекомовний термін, який набув образно-символічного значення: вжитий як перше слово новозавітної книги «Об’явлення Івана Богослова» дав назву як самій книзі, так і всій літературі пророчо-есхатологічного змісту.

Значення терміна

1. У християнстві — специфічна релігійна література у формі провісництва прийдешнього кінця світу, Страшного суду. Створена у 2 ст. до н. е. — 2 ст. н. е.

З-поміж апокаліптичних творів до Старого Завіту ввійшла Книга Даниїла, до Нового Завіту — Об’явлення святого Івана Богослова. Решту апокаліптичних творів визнано апокрифічними (див. Апокрифи).

В основі апокаліптичних творів — переважно есхатологічні пророцтва (див. Есхатологія), видіння про майбутні жахи і кари грішникам. Одночасно ці книги дають і великі надії праведникам, котрим обіцяно спасіння. Так, в Об’явленні йдеться про «небо нове і землю нову», «оселю Бога з людьми» (Об. 21:1–2); про те, що «Бог кожну сльозу з очей їхніх зітре, і не буде вже смерти. Ані смутку, ані крику, ані болю вже не буде» (Об. 21:4).

Апокаліптичні книги містять багато символів, складних для тлумачення. Водночас апокаліптика стала джерелом натхнення для численних творів мистецтва (напр., гравюра «Чотири вершники Апокаліпсису» А. Дюрера).

2. Умовна назва (за першим словом) книги Об’явлення Івана Богослова, яка завершує канон Нового Завіту, є останньою книгою Біблії. Складена, ймовірно, наприкінці 1 ст. У християнській традиції вважається такою, що містить пророцтва про знамення і події, які стануться перед Другим пришестям Ісуса Христа, видіння Божого суду та нової землі. Єдина книга, яку не читають у православних церквах під час богослужінь.

3. Переносно — синонім глобальної катастрофи, загибелі цивілізації, масштабного лиха. Похідним терміном є апокаліптика як один із жанрів наукової фантастики: напр., фільми «Апокаліпсис сьогодні» (реж. Ф. Ф. Коппола, 1979), «Армагеддон» (реж. М. Бей, 1998), «Апокаліпсис» (реж. М. Гібсон, 2006) та ін.

Цитата

І коли шосту печатку розкрив, я поглянув, і ось сталось велике трясіння землі, і сонце зчорніло, як міх волосяний, і ввесь місяць зробився, як кров... І на землю попадали зорі небесні, як фіґове дерево ронить свої недозрілі плоди, коли потрясе сильний вітер... І небо сховалось, згорнувшись, немов той сувій пергамену, і кожна гора, і кожен острів порушилися з своїх місць... І земні царі, і вельможі та тисячники, і багаті та сильні, і кожен раб та кожен вільний, поховались у печери та в скелі гірські, та й кажуть до гір та до скель: Поспадайте на нас, і позакривайте ви нас від лиця Того, Хто сидить на престолі, і від гніву Агнця!... Бо прийшов це великий день гніву Його, і хто встояти може?

 (Об’явлення св. Івана Богослова 6:12-17 // Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту / пер. І. Огієнко. URL: https://bible-book.org/ua)


Джерела

  • Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту: із мови давньоєврейської й грецької на українську дослівно наново перекладена / пер. І. Огієнко. Київ : Східноєвропейська гуманітарна місія, 2019. 1409 с.

Література

  1. Андрей Кесарийский. Толкование на Апокалипсис // Литературная учеба. 1990. № 1. С. 102–118.
  2. Анісімов О. Л. Куренівський Апокаліпсис: київська трагедія 13 березня 1961 року в фотографіях, документах, спогадах... Київ : [б. в.], 2000. 90 с.
  3. Сирцова О. М. Апокрифічна апокаліптика: Філософська екзегеза і текстологія з виданням грецького тексту Апокаліпсиса Богородиці за рукописом ХІ століття Ottobonianus, gr. 1. Київ : Видавничий дім «КМ Academia»; Університетське видавництво «Пульсари», 2000. 324 с.
  4. Братерська-Дронь М. Тема апокаліпсису в кіномистецтві // Вісник Маріупольського державного університету. Серія: Філософія, культурологія, соціологія. 2012. Вип. 3. С. 25–31.
  5. Романчук Я. прот. Апостольські послання. Апокаліпсис. Київ : Видавничий відділ УПЦ Київського Патріархату, 2015. 413 с.
  6. Мень О. Апокаліпсис. Тлумачення Книги Одкровення / пер. з рос. М. Лемик. Львів : Свічадо, 2016. 148 с.

Автор ВУЕ

Є. А. Харьковщенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харьковщенко Є. А. Апокаліпсис // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апокаліпсис (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶