Аполлон (космічний корабель)

Аполо.jpg

«Аполло́н» (англ. «Apollo») — назва серії космічних кораблів, які брали участь в американській космічній програмі «Аполлон».

Основне призначення — доставлення астронавтів на Місяць. Кораблі «Аполлон» також були задіяні для безпілотних та пілотованих польотів навколо Землі.

Технічні характеристики

Для польотів до Місяця використовувалася ракета-носій «Сатурн-V» (англ. «Saturn-V»). Вона мала висоту 110 м, діаметр 10,1 м і стартову масу близько 2 925 т, з яких понад 90 % (близько 2 700 т) становило пальне. Могла вивести на траєкторію до Місяця 65,5 т, із них 46,8 т — корабель «Аполлон» і 18,7 т — третій ступінь із пальним.

Станом на 2021 ракета-носій «Сатурн-V» залишається найбільшою за вантажопідйомністю, найпотужнішою, найважчою та найбільшою за розміром зі створених людством ракет, які виводили корисне навантаження на орбіту.

Усього побудовано 15 ракет, із серійними номерами «SA-501» — «SA-515». Із них перші 12 використовували за програмою «Аполлон», «SA-513» — за програмою «Скайлеб-1» («англ. Skylab-1», скорочення від sky laboratory — небесна лабораторія), 2 останні залишилися невикористаними.

Ракета-носій «Сатурн-V» мала 3 ступені.

Перший ступінь є технічно унікальним: у ньому встановлено 5 киснево-гасових однокамерних ракетних двигунів із загальною тягою понад 34 000 кН. Перший ступінь працював 2,5 хв, розганяв космічний апарат до швидкості 2,68 км/с і виводив його на висоту 68 км над поверхнею Землі. Конструкторам вдалося знайти технічне рішення щодо стабілізації горіння палива за таких потужностей.

Другий ступінь використовував 5 киснево-водневих двигунів, загальна тяга яких становила 5 115 кН; працював приблизно 6 хв, розганяв космічний апарат до швидкості 6,84 км/с і виводив його на висоту 185 км.

Третій ступінь мав 1 киснево-водневий двигун тягою 1 000 кН. Він вмикався двічі. Після відділення другого ступеня працював 2,5 хв та виводив корабель на навколоземну орбіту. Після цього вмикався ще раз і за 6 хв виводив корабель на навколомісячну орбіту, з польоту «Аполлона-13» — на траєкторію зближення з Місяцем. Цей ступінь виявився надійним щодо повторного запуску в космосі.

У випробувальних запусках за програмою «Аполлон» використовували ракету «Сатурн-ІБ» («Saturn IB») — двоступеневу ракету-носій, модернізовану версію ракети-носія «Сатурн-І» («Saturn I»). На першому ступені «Сатурна-ІБ» встановлено 8 киснево-гасових двигунів, загальна тяга яких становила 6 700 кН. Ступінь працював 2,5 хв і вимикався на висоті 68 км. Другий ступінь «Сатурна-ІБ», він же — третій ступінь «Сатурна-V», працював близько семи хвилин і виводив на навколоземну орбіту корисне навантаження до 15,3 т.

Опис окремих модулів та відсіків

Тримісний корабель «Аполлон» складається з таких компонентів:

  • командний модуль;
  • службовий модуль;
  • місячний модуль;
  • система аварійного порятунку.

Командний модуль — конус зі сферичною основою діаметром 3 920 мм. Висота конуса — 3 430 мм, кут при вершині — 60 °, номінальна маса — 5 500 кг. Командний модуль є центром управління польотом. Усі члени екіпажу протягом польоту перебували в ньому, за винятком етапу висадки на Місяць.

Службовий модуль має основну рухову установку й системи забезпечення корабля. За формою — циліндр довжиною 3 943 мм і діаметром 3 914 мм, із урахуванням довжини сопла маршового двигуна загальна довжина службового модуля становить 7 916 мм. Загальна маса службового модуля — 23,3 т, зокрема 17,7 т пального. У модулі розміщено маршову рухову установку, систему реактивного управління, паливні баки та агрегати рухових установок і енергетичну установку на воднево-кисневих паливних елементах. Службовий модуль забезпечував усі маневри корабля на траєкторії польоту до Місяця, корекцію траєкторії, вихід на орбіту Місяця, перехід з орбіти Місяця на траєкторію польоту до Землі й корекцію траєкторії повернення.

Під час підготовки польоту на Місяць НАСА використовувалися й інші кораблі, значно менші за «Аполлон».

Для посадки на Місяць до основних (командного та службового) модулів додавали ще місячний модуль 6,37 м заввишки, діаметром 4,27 м і масою близько 16,2 т. Він складається з посадкового та злітного ступенів.

Посадковий ступінь масою близько 11,7 т, обладнаний самостійною руховою установкою та шасі; використовувався для зниження місячного корабля з орбіти Місяця та м’якої посадки на місячну поверхню, а також слугував стартовим майданчиком для злітного блоку.

Злітний ступінь масою близько 4,5 т із герметичною кабіною для екіпажу й самостійною руховою установкою після завершення досліджень стартував з поверхні Місяця і на орбіті зістиковувався з командним модулем. Розділення блоків здійснювалося за допомогою піротехнічних пристроїв.

Значення

Добре організована та практично виконана програма наземного й льотного відпрацювання забезпечила високу дієвість і надійність всіх систем комплексу «Сатурн — Аполлон». Це стало фундаментом для успішного виконання місячної програми. Її реалізація стала науково-технічним досягненням США світового значення. Уперше людина опинилася за межами навколоземного космічного простору, побувала на поверхні Місяця та успішно повернулася на Землю.

Література

  1. Шунейко И. И. Пилотируемые полеты на Луну, конструкция и характеристики Saturn v Apollo. Москва : Государственный комитет Совета министров СССР по науке и технике, 1973. 322 с.
  2. Левантовский В. И. Механика космического полета в элементарном изложении. 3-е изд. Москва : Наука, 1980. 512 с.
  3. Bettye B., Michael Sh. Lunar Roving Vehicle: Historical Origins, Development and Deployment // History of Rocketry and Aeronautics. 1998. № 22. P. 227–261.
  4. Ward J. H. Countdown to a Moon Launch: Preparing Apollo for its Historic Journey. Cham : Springer, 2015. 435 p.
  5. Pilon T. 60 Years of Space Exploration: a Book on the History of Spaceflight. San Francisco : Blurb, 2019. 128 p.
  6. Apollo // NASA. URL: https://www.nasa.gov/mission_pages/apollo/index.html


Відео

Як відбувся перший політ на місяць
Запуск Аполлон 11

Автор ВУЕ

М. М. Богуненко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Богуненко М. М. Аполлон (космічний корабель) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аполлон (космічний корабель) (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶