Апорії Зенона

Апорія «Стадій».
Три шереги А, В, С, кожна з яких складається з 3-х елементів.
А – нерухома, В і С рухаються назустріч одна одній.
Парадокс апорії: коли шерега В проходить один елемент А, то шерега С – проходить два елементи В (2 і 3). В результаті одна величина буде дорівнювати двом, що неможливо
Апорія «Ахіллес»

Апо́рíї Зенóна (грец. ἀπορία — безвихідь; від ἀ — заперечна частка і πόροϛ — вихід) — висунуті Зеноном із Елеї твердження про уявні, на перший погляд, парадоксальні ситуації щодо множини й одиничного, руху і спокою, дискретності й неперервності, плинності та незмінності. Для читача (слухача) апорія постає як непереборна суперечливість у міркуванні.

Історична довідка

Про такі незвичні твердження античного філософа Зенона писали Платон, Аристотель, Симплікій, Філопон, Фемістій, Плутарх, Діоген Лаертський та ін.; згадували понад 40 його апорій (натепер відомі лише декілька).

Характеристика

Апорії у Зенона мали форму епіхейреми — скороченого умовиводу, засновками якого є ентимеми. За Діогеном Лаертським, Зенон висловився: «якщо я зроблю вигляд, ніби мене сварять, я не відчую, і коли мене похвалять»: тут незвичні і спосіб мислення, і апорія як його форма.

Зенон використав апорію для підтримки вчення Парменіда про Єдине як невід’ємне від абсолютності спокою (продемонструвавши, що рух у розмірковуваннях постає суперечливим, а отже — відносним). За Платоном, «мистецтво Елейське» переконує, що одне й те саме є подібним й неподібним, єдиним і множинним, нерухомим і рухомими. Плутарх твердив, що використання апорій було складовою зенонівського мистецтва заганяти ідейного опонента у глухий кут; наводив міркування Тимона зі Фліунту про «двомовність» Зенона в умінні сперечатися.

Одна із найвідоміших апорій Зенона — «Ахіллес», яка, за Аристотелем, зводиться до наступного: найшвидший бігун не наздожене найповільнішого, позаяк потрібно, щоби перший досяг тієї точки, звідки почав рух другий; оскільки повільніший щоразу просуватиметься трохи далі, то незмінно випереджатиме. Апорія веде до необхідності потрактування шляху бігунів як нескінченності. Тоді швидконогий Ахіллес ніколи не зможе наздогнати повільну в русі черепаху.

Інша знаменита апорія Зенона — «Стріла»: стріла, яка летить, насправді стоїть на місці. Тут формально-логічно обґрунтована неможливість помислити рух без пастки протиріччя: в польоті стріла летить і водночас перебуває у спокої, оскільки кожної миті польоту займає тотожне собі місце у просторі; оскільки час складається з множини «зараз» чи «тепер», то стріла є непорушною відносно себе. В апорії «Стадій» йдеться про однакові тіла, що рухаються з однаковою швидкістю у протилежних напрямках повз нерухомі тіла: тоді виникає парадокс, коли пройдена ними одинична відстань начебто рівна подвійній (див. ілюстрацію).

Вважають, що філософові належить міркування: чим ширше коло наших знань, тим більшою є дотична межа до «океану незнання», який оточує зростаючий «острівець» відомого; отже, мірою збільшення знань — більшає і незнання. Вплив цієї апорії фіксується, зокрема, у вченні К. Поппера про фальсифікованість (можливість заперечення) знання.

Значення

Загалом апорії Зенона демонструють конструктивну роль консерватизму та догматизму в мисленні при зустрічі з проблемою, пов’язаною із суперечністю між спостереженням емпіричного факту та його осмисленням. Цим апорія відмінна від парадоксу.

Література

  1. Аристотель. Физика / Пер. с древнегреч. // Сочинения : в 4 т. Москва : Мысль, 1981. Т. 3. С. 59–262.
  2. Диоген Лаэртский. О жизни, учениях и изречениях знаменитых философов / Пер. с древнегреч. 2-е изд. Москва : Мысль, 1986. 571 с.
  3. Плутарх. Избранные жизнеописания : в 2 т. / Пер. с древнегреч. Москва : Правда, 1987. Т. 1. 592 с.
  4. Платон. Федр / Пер. с древнегреч. // Платон. Сочинения : в 4 т. Санкт-Петербург : Издательство Олега Абышко, 2007. Т. 2. С. 161–228.
  5. Parrochia D. Mathematics and Philosophy. Hoboken : John Wiley & Sons, 2018. 352 p.

Автор ВУЕ

О. П. Поліщук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Поліщук О. П. Апорії Зенона // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апорії Зенона (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶