Апофегма

Апофе́гма (грец. ἀπόφεγμα — стислий вислів, влучне слово) — коротке оповідання про репліку чи витівку мудреця, митця і просто розумної, гострої на язик людини, що стосується питань моралі, її виявів у суспільному і приватному житті.

Типовим героєм апофегми є «знаменитий філософ», історична особа. Можновладці показані як мудреці, дотепники, витівники. Серед персонажів трапляються постаті легендарні, напівісторичні, іноді безіменні, побутові. Найпопулярніші герої апофегми — діячі античного світу.

Оповідач зосереджується на ситуації та реакції на неї героя. Естетичним центром апофегми є кмітливість, мудрість, дотепність, дошкульність, швидкість, несподіваність цієї реакції, типова форма — репліка.

Апофегма була популярним жанром у європейській літературі від античності до 18 ст. Особливого поширення набула в добу Відродження; у Польщі, Білорусі, Росії, Україні — у 16–18 ст. Збірки апофегми створювали Ф. Петрарка, Дж. Боккаччо та ін. Найуживаніша назва таких збірок — «Апофегмата». У польській літературі відомі апофегми Миколая Рея (1567–1568) і Станіслава Вітковського (1615), у білоруській — Бедняша Будного (1599), оповідання якого поширювалися також в Україні та Росії. А. часто використовувались як ілюстративні матеріал у творах літератури полемічної, учительної (ораторської) літератури.

Література

  1. Літературознавчий словник-довідник / За ред. Р. Т. Гром‘яка, Ю. І. Коваліва, В. І. Теремка. Київ, 2007;
  2. Morson G. The Long and Short of it: from Aphorism to Novel. Stanford, 2012;
  3. Basset B., Guerrier O., Nepote F. et al. Usages et enjeux de l'apophtegme: (XVIe–XVIIIe siècles). Paris, 2014.

Автор ВУЕ

В. І. Крекотень


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Крекотень В. І. Апофегма // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апофегма (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶