Апофіти

Апофіти1.jpg
Спориш звичайний на дорозі з ґрунтовим покриттям

Апофі́ти (від грец. άπο… — префікс, що означає віддалення, відокремлення, і грец. φυτόν — рослина) — антропофільні, антропотолерантні види аборигенних рослин (див. Аборигенний вид) спонтанної флори, які освоюють антропогенно трансформовані території, частково або повністю пристосувалися до порушених біотопів і самостійно відновлюють у них свої популяції.

Термін «апофіти» уперше запропонував 1903 М. Ріклі (Швеція) для позначення групи видів рослин, які оселяються у перетворених людиною місцезростаннях. За ступенем натуралізації в умовах трансформованих біотопів апофіти поділяють на три групи:

  • евапофіти (види, що віддають перевагу антропогенним місцезростанням);
  • геміапофіти (види, звичайні як для природних, так і для антропогенних біотопів);
  • евентапофіти (види, які зазвичай поширені в природних біотопах і лише іноді випадково трапляються в частково або повністю трансформованих місцезростаннях).

Апофіти складають однойменну фракцію, яка може розглядатися у складі природної чи синантропної флор. Кількісний склад фракції апофітів — показник, що варіює у різних регіонах. Співвідношення його значення з кількісними показниками інших фракцій та усієї флори використовують для визначення індексу апофітизації. Найбільшим він є в урбано- та інших флорах, що зазнали значної антропогенної трансформації.

Апофіти першими заселяють трансформовані ділянки території, беруть участь у формуванні угруповань рудеральної та сегетальної рослинності, демутаційних процесах під час відновлення природного рослинного покриву. На території України серед апофітів налічують близько 1400 видів судинних рослин. Апофітами є гикавка сіра, кропива дводомна, лопух справжній, подорожник великий, спориш звичайний та ін. Деякі апофіти — поширені злісні бур’яни (березка польова, осот польовий, пирій повзучий та ін.), що успішно конкурують за ресурси середовища з культурними та сільськогосподарськими рослинами й засмічують посіви, знижують урожай тощо.

Література

  1. Jackowiak B. Antropogeniczne przemiany flory roslin naczyniowych Poznania. Poznan : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 1990. 232 p.
  2. Протопопова В. В. Синантропная флора Украины и пути её развития. Киев : Наукова думка, 1991. 204 с.
  3. Протопопова В. В., Шевера М. В. Особливості структури апофітної фракції урбанофлор України // Ботаніка і мікологія: сучасні горизонти / Відпов. ред. Н. В. Заіменко. Київ : Наш формат, 2016. С. 216–229.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевера М. В., Зав’ялова Л. В., Протопопова В. В. Апофіти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апофіти (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶