Апретура

Апрету́ра (нім. Appretur — виробка, від фр. apprêter — готувати, вичиняти, обробляти), апретування — сукупність операцій обробки тканин, шкіряних виробів, хутра, пряжі, паперу тощо для надання їм потрібних властивостей, а також речовина, використовувана для такої обробки.

Найпоширеніша апретурна обробка тканин та шкіряних виробів.

Апретура тканин

Процес

Апретуру тканин відносять до заключних обробок. Така обробка надає матеріалу жорсткості, малоусадковості, зносостійкості, біостійкості, вогнетривкості, антистатичних, водо- та брудовідштовхувальних властивостей тощо.

Технологічний процес заключної обробки тканини складається з різноманітних операцій, що залежать від сировинного складу текстильного матеріалу, його структури та призначення.

Класифікація

Залежно від хімічної природи та складу апретури оброблені текстильні матеріали мають різну стійкість до прання та хімічного чищення. За цим принципом апретури поділяють на такі, які змити легко, важко, неможливо. Як легкозмивні апретури зазвичай використовують крохмаль (рисовий, маїсовий, картопляний, пшеничний), клей, желатин, поверхнево-активні речовини (ПАР), антистатичні, антисептичні речовини, підсилювачі кольору чи блиску. Синтетичні високомолекулярні сполуки у вигляді емульсій та латексів є важкозмивними апретурами. До апретур, які змити неможливо, належать поліетиленова та полівінілацетатна емульсії, латекси на основі каучуків.

Застосування

Видалення з тканин апретур, які змити легко, відбувається під час першого прання. Для поновлення ефекту оброблення потрібно повторювати після кожного прання. Важкозмивні апретури забезпечують зберігання наданих тканині властивостей після 4–5 циклів прання. Використання апретур, які змити неможливо, дає змогу зберігати за їхньою допомогою надані тканині ефекти та властивості впродовж всього строку експлуатації.

Апретура шкіряних виробів

Апретури застосовують для надання блиску виробам зі шкіри.

Класифікація

Апретури розрізняють за видом плівкоутворювача:

  • шелакові (див. Шелак);
  • нітроцелюлозні;
  • казеїнові (див. Казеїн);
  • полівінілацетатні;
  • акрилові тощо;

за видом розчинника — спиртові та водні;

за кольором — безбарвні, чорні, кольорові.

Процес

Найширше у виробництві взуття використовують шелакові апретури й апретури на основі нітролаку.

Вибір апретури залежить від характеру опорядження шкіри.

Для оброблення шкіряних виробів, поверхня якого має покриття на основі емульсійних плівкоутворювачів, закріплених нітролаком, нітрофарбою або на основі емульсійних плівкоутворювачів, застосовують спиртові апретури або апретури на органічних розчинниках, а також водні емульсії полімерів.

Для опорядження виробів зі шкір із казеїновим покриттям застосовують водоказеїнові, шелаково-водні або воскові апретури.

Література

  1. Раяцкас В. Л., Нестеров В. П. Технология изделий из кожи : в 2 ч. Москва : Легпромбытиздат, 1988. Ч. 2. 320 с.
  2. Коновал В. П., Гаркавенко С. С., Свістунова Л. Т. та ін. Універсальний довідник взуттєвика. Київ : Лібра, 2010. 725 с.
  3. Дрегуляс Е. П., Рибальченко В. В., Супрун Н. П. Текстильне матеріалознавство. Київ : Київський національний університет технологій та дизайну, 2011. 430 с.

Автор ВУЕ

І. О. Стецюк

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Стецюк І. О. Апретура // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апретура (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶