Аптека

Аптека-музей «Під чорним орлом», м. Львів

Апте́ка (лат. apotheca, грец. ἀποϑήϰη — склад, від ἀποτίϑημι — відкладати, ховати, зберігати) — установа, у якій готують, зберігають і реалізують ліки та різні медичні товари. Головним завданням цього закладу охорони здоров’я є забезпечення населення, підприємств, установ та організацій лікарськими засобами.

Історична довідка

Заклади на кшталт аптек виникли в країнах стародавнього світу (Китай, Єгипет, Індія, Давня Греція, Стародавній Рим). Як установа, регламентована державою, аптека виникла у 8 ст. у м. Багдаді (Ірак). У країнах Європи історію аптекарства відраховують від «Едикту із Салерно» імператора Фрідріха ІІ (1241), де визначено умови отримання звань «аптекар» і «лікар», причому лікарям заборонялося бути власниками аптек чи працювати в них. У 14 ст. у містах з’явилися цехи аптекарів, які мали право виготовляти з лікарських рослин ліки у своїх виробничих приміщеннях і продавати їх. Найдавніша діюча аптека Європи (м. Трір, Німеччина) відома з документа від 1241. У монастирі францисканців м. Дубровника (Хорватія) аптека працює з 1317. Ратушна аптека м. Таллінна (Естонія) також належить до найстаріших у Європі (близько 1422). Першим аптекарем м. Львова був німець Клеменс (1392–1400); Василь Русин 1445 заклав одну з перших аптек міста, наприкінці 16 ст. існував цех аптекарів з 15 осіб. У другій половині 17 ст. аптеки існували у містах Кам’янці-Подільському, Луцьку, Кременці, Вінниці, Богуславі, Умані, Житомирі та 8 аптек у м. Львові. Найдавніша з чинних аптек України «Під чорним орлом» безперервно працює у м. Львові з 1775 (від 1960-х має статус аптеки-музею). У Московському царстві перша аптека при царському дворі виникла 1581 (була єдиною до 18 ст.), першу «Школу лєкарєй» відкрили 1654. Аптекарський приказ закладений близько 1581. У м. Києві першу аптеку відкрито 1715. На той час аптеки діяли при лабораторіях, в яких виготовляли складні ліки. Розвиток фармацевтичної промисловості у 19–20 ст. поступово нівелював діяльність лабораторій при аптеках.

Характеристика

Аптека функціонує на підставі ліцензії й здійснює роздрібну реалізацію лікарських засобів, медичних виробів та інших товарів, виготовлення лікарських засобів за правилами, встановленими чинним законодавством і міжнародними стандартами належної фармацевтичної (аптечної) практики.

Функції аптеки:

  • виготовлення ліків за індивідуальними рецептами та вимогами лікувально-профілактичних закладів (виробнича);
  • відпуск рецептурних і безрецептурних ліків та медичних виробів населенню й лікувально-профілактичним закладам, іншим організаціям і підприємствам відповідно до нормативних актів (торговельна);
  • організація санітарно-просвітницької діяльності серед населення, фармацевтичної опіки пацієнтів і надання інформаційної допомоги лікарням з фармацевтичних питань (інформаційна);
  • надання домедичної допомоги та реалізація лікарських засобів і медичних виробів за пільговими та безоплатними рецептами (соціальна).

Джерела

  • Про лікарські засоби: Закон України № 123/96–ВР від 04.04.1996 // Відомості Верховної Ради України. 1996. № 22. Ст. 86. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/123/96-%D0%B2%D1%80
  • Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів): Постанова Кабінету Міністрів України № 929 від 30.11.2016. Київ, 2016. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/929-2016-%D0%BF

Література

  1. Губский И. М., Бушкова М. Н., Яковец Н. И. Аптечное дело в Украинской ССР. Чернигов : Облтипография имени С. М. Кирова, 1958. 208 с.
  2. Немченко А. С., Котвіцька А. А., Панфілова Г. Л. та ін. Організація фармацевтичного забезпечення населення. Харків : Авіста-ВЛТ, 2007. 486 с.
  3. Баєва О. В. Менеджмент у галузі охорони здоров’я. Київ : Центр учбової літератури, 2008. 640 с.
  4. Гала Л. О. Аптеки як заклади охорони здоров’я в контексті належної аптечної практики // Актуальні питання фармацевтичної і медичної науки та практики. 2012. № 1. С. 91–94.
  5. Склярова Е. К., Жаров Л. В., Дергоусова Т. Г. История фармации. Ростов-на-Дону : Феникс, 2015. 318 с.

К. Л. Косяченко

Автор ВУЕ

К. Л. Косяченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Косяченко К. Л. Аптека // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аптека (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶