Арахнофобія (О. С. Чабан)

Арахнофо́біястрах павуків, їхніх зображень і вкрай неприємні думки, фантазії пов’язані з ними.

Етіологія та патогенез

Одна з численних фобій щодо конкретного об’єкта — павука або будь-чого, що нагадує його. Боязнь павуків, тварин, які повзають, — онтогенетично закладений страх, тому неприємні відчуття, які виникають у багатьох людей, що бачать павукоподібних чи контактують з ними, є досить поширеним явищем, особливо характерним для жінок. Як емоційний розлад патологічна боязнь павуків, зображень, навіть в уяві на цю тему також є доволі частою серед спеціалізованих фобій. Крім теорії онтогенезу, для формування арахнофобії впливовим чинником є виховання, приклади поведінки у ставленні до павукоподібних, що формуються в дитинстві. Передача сильних емоційних реакцій від матері чи батька дитини (жах, крик, збудження, паніка, за появи чи наближення павука в присутності дитини) найімовірніше активує генетичну пересторогу та настороженість до незвичних об’єктів і формує поведінкову реакцію. Остання з часом може призвести до виникнення арахнофобії у дитини, а потім й у дорослого.

Клініка

Арахнофобія за безпосередньої наявності об’єкта страху виражена тривогою, яка часто зростає до ступеня паніки, емоційним і руховим збудженням, відчуттям бридливості, бажанням втекти, покинути приміщення.

Симптоми

У людини підвищується артеріальний тиск (див. Кров’яний тиск), прискорюється серцебиття, збільшується потовиділення, з’являється тремор у тілі. Через деякий час спостерігаються симптоми виснаження, слабкості.

Лікування

Лікування арахнофобії переважно психотерапевтичне: когнітивно-поведінкова психотерапія. Можливе нетривале призначення седативних, заспокійливих засобів на фоні обов’язкової психотерапії.

Література

  1. Lacôte C. Notes sur la phobie // La Phobie. Paris : A.L.I., 2008. P. 234–301.
  2. Ковпак Д. Страхи, тревоги, фобии… Как от них избавиться? Практическое руководство психотерапевта. Санкт-Петербург : Наука и техника, 2012. 288 с.
  3. Френкель Я. Психология страха. Москва : Профит Стайл, 2014. 272 с.
  4. Goodey C. F. Learning Disability and Inclusion Phobia: Past, Present, Future. Abingdon : Routledge, 2016. 184 p.

О. С. Чабан

Автор ВУЕ

О. С. Чабан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чабан О. С. Арахнофобія (О. С. Чабан) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арахнофобія (О. С. Чабан) (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶