Арбалет

Арбалет

Арбале́т [ фр. arbalète, від лат. arcus — лук і лат. ballista (balista) — метальний снаряд, з грец.  βάλλειν — кидати] — один із видів ручної метальної зброї далекого бою, поширений у країнах Європи в Середні віки.

Історична довідка

Перші арбалети з’явилися в Європі 10 ст. На Другому Латеранському соборі (1139) арбалет був підданий прокляттю як «богопротивна зброя» і заборонений, вилучений із озброєння християнських військ.

Набув широкого розповсюдження в багатьох арміях європейських держав. Із ужитку вийшов лише 16 ст. у зв’язку з поширенням і вдосконаленням вогнепальної зброї.

Характеристика

На противагу луку вирізнявся значною потужністю стрільби та влучністю попадання у ціль. Складався з дерев’яного ложа (нерідко з прикладом), закріпленої на ньому пружної дуги (власне сталевого або дерев’яного лука) та механізму для натягування тятиви. Ложе мало зверху один або декілька неглибоких жолобків, в які вміщувалися короткі стріли або важкі сталеві (самострільні) болти. У різних типах арбалетів зведення тятиви виконувалося за допомогою приставного залізного важеля («козиної ноги»), зубчасто-рейкового механізму чи коловороту — блокового натяжного пристрою.

Утримувала тятиву на зводі собачка-виступ, а спуск забезпечував спеціальний спусковий механізм.

Різновидом арбалету, що стріляв кам’яними кулями, був баллістер. Полегшена модель баллістера — шнеппер — у Давній Русі носила назву самостріла.

Сучасні арбалети обладнані новітніми пристроями (лазерними прицілами тощо). Використовуються як спортивно-мисливська зброя, інколи — як зброя сил спецпризначення.

Література

  1. Медведев А. Ф. Ручное метательное оружие. (Лук и стрелы, самострел). VIII–XIV вв. Москва : Наука, 1966. 184 с.
  2. Delbruck H. Geschichte der Kriegskunst im Rahmen der politischen Geschichte : in 4 bd. Berlin : Walter de Gruyter, 2000.
  3. Контамин Ф. Война в средние века / Пер. с фр. Санкт-Петербург : Ювента, 2001. 410 c.
  4. Шокарев Ю. Лук и арбалеты. Москва : Астрель, 2001. 173 с.
  5. Loades M. The Crossbow. Oxford : Osprey Publishing, 2018. 80 p.

Автор ВУЕ

І. С. Печенюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Печенюк І. С. Арбалет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арбалет (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶