Арбітраж

Арбітра́ж (фр. arbitrage ― третейський суд) ― форма альтернативного вирішення спорів поза межами державної судової системи.

Різновиди арбітражу

Існує кілька різновидів арбітражу.

  1. Міжнародний публічний арбітраж ― процедура врегулювання міждержавних спорів. Арбітраж використовували століттями, зокрема в давнину, для вирішення суперечок між державами та державоподібними утвореннями. Гаазькі конвенції з міжнародного гуманітарного права 1899 і 1907 тлумачили арбітраж як механізм вирішення суперечок між державами, що призвело до ухвалення Гаазьких конвенцій. У конвенціях було передбачено створення Постійної палати третейського суду в м. Гаазі. Цей інституційний арбітражний орган може розглядати суперечки між державами та позови приватних організацій.
  2. Інвестиційний арбітраж ― арбітраж у інвестиційних спорах між іноземними інвесторами та державою, що функціонує в межах двосторонньої інвестиційної угоди між державою перебування та інвестором або багатостороннім договором.
  3. Третейський суд ― недержавний незалежний орган, утворений за угодою або відповідним рішенням зацікавлених фізичних та / або юридичних осіб у порядку, встановленому законом, для вирішення спорів, повʼязаних із цивільними та господарськими правовідносинами.
  4. Міжнародний комерційний арбітраж ― форма альтернативного вирішення спорів поза межами державної судової системи. Сторони процесу звертаються до арбітражу з проханням вирішити їх приватноправовий спір із залученням складу арбітражного трибуналу і погоджуються на обов’язковість арбітражного рішення.

Характеристика

Процедуру арбітражу найчастіше використовують для вирішення комерційних спорів, особливо в контексті міжнародних комерційних операцій. Наприклад можлива практика використання дисбалансу цін між двома або більше ринками для отримання прибутку.

Розрізняють арбітраж інституційний і арбітраж ад гок (ad hoc). Інституційний арбітраж ― постійна спеціалізована установа, яка адмініструє вирішення арбітражних спорів, має свій регламент і рекомендований список арбітрів: Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (ТПП) України, Арбітражний інститут Торгової палати м. Стокгольма, Лондонський міжнародний арбітражний суд.

Арбітраж ад гок ― різновид арбітражу, який (на відміну від постійного інституційного арбітражу) створюють для вирішення конкретної справи. Міжнародний комерційний арбітраж діє відповідно до міжнародного права, національного права, угоди сторін і арбітражних регламентів. Основні міжнародні нормативно-правові акти, що регулюють арбітражний процес і його виконання:

  • Конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень (1958);
  • Типовий закон Комісії ООН з прав міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ) щодо міжнародного торгівельного арбітражу (1985);
  • Арбітражний регламент ЮНСІТРАЛ (1976).

В Україні функціонують постійні арбітражні установи: Міжнародний комерційний арбітражний суд при ТПП України і Морська арбітражна комісія при ТПП України.

Компетенція, адміністрування, процесуальні питання ведення справи цих арбітражних інституцій встановлено: Законом України «Про міжнародний комерційний арбітраж» від 24.02.1994; Положенням про Міжнародний комерційний арбітражний суд при ТПП України, що є Додатком 1 до зазначеного Закону; Регламентом Міжнародного комерційного арбітражного суду при ТПП України.

Джерела

  1. Про міжнародний комерційний арбітраж: Закон України № 4002-XII від 24.02.1994 // Відомості Верховної Ради України. 1994. № 25. Cт. 198. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4002-12
  2. Регламент Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України. Київ : [б. в.], 2017. 68 с. URL: http://arb.ucci.org.ua/icac/docs/ICAC_Rules_New_ua.pdf

Література

  1. Притика Ю. Д. Міжнародний комерційний арбітраж: питання теорії та практики. Київ : Ін Юре, 2005. 516 с.
  2. Комаров В. В. Международный коммерческий арбітраж. Харків : Право, 2009. 164 с.
  3. Кравцов С. О. Міжнародний комерційний арбітраж та національні суди. Харків : Право, 2014. 230 с.

Автор ВУЕ

І. В. Венедіктова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Венедіктова І. В. Арбітраж // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арбітраж (дата звернення: 27.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶