Аргентиноподібні

Аргентиноподібні. Argentina georgei

Аргентиноподі́бні (Argentiniformes) — ряд променеперих кісткових риб, представники яких мешкають у всіх океанах, окремі є глибоководними.

Таксономія і характеристика

Раніше в складі ряду розглядали 7 родин, 60 родів, 228 видів, тепер — чотири родини (Argentinidae, Bathylagidae, Microstomatidae, Opisthoproctidae) й 87 видів. До родини Argentinidae належать переважно невеликі (завдовжки до 25 см) риби, за винятком єдиного представника — аргентини північноатлантичної, або золотистої корюшки (Argentina silus), яка може досягати 75 см у довжину. Тіло аргентиноподібних сріблястого кольору або темне; голова маленька, з великими очима; рот невеликий, зубів майже немає. У задній частині зябрової порожнини міститься складна структура — епібранхіальний орган. Це важлива особливість представників аргентиноподібних. Хвостовий плавець симетрично роздвоєний (гомоцеркальний), непарні плавці зміщені в бік хвоста. Плавальний міхур є не в усіх аргентиноподібних. Зовні подібні до корюшок (родина Osmeridae ряду корюшкоподібних), але рот у аргентиноподібних значно менший. У деяких видів позаду спинного плавця є особливий жировий плавець, заповнений жиром і позбавлений твердих променів усередині. До родини Opisthoproctidae належать 19 видів, деякі з них рідкісні, представлені малочисельним популяціями з кількох особин. Очі риб цієї родини мають особливу циліндричну форму й спрямовані догори, що є морфологічним пристосуванням до існування на значних глибинах. Серед таких пристосувань також фотофори — особливі клітини, які містять кристали сечової кислоти, що відбивають світло. Унаслідок глибоководного способу життя скелет риб дещо недорозвинений через відсутність на глибинах сонячного світла і вітаміну D.

Спосіб життя

Аргентиноподібні — придонні риби, що утворюють великі зграї. Основу їхнього раціону становить планктон, зокрема криль.

Значення

Деякі види із цієї родини мають промислове сировинне значення для виготовлення рибного борошна.

Література

  1. Нельсон Д. С. Рыбы мировой фауны. Москва : Книжный дом «Либроком», 2009. 876 с.
  2. Newell R. C. Adaptation to Environment: Essays on the Physiology of Marine Animals. Amsterdam : Elsevier, 2013. P. 454–455.
  3. Nelson J. S., Grande T. C., Wilson M. V. Fishes of the World. Hoboken : John Wiley & Sons, 2016. 752 p.

Автор ВУЕ

Д. С. Луценко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Луценко Д. С. Аргентиноподібні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аргентиноподібні (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶