Аргентум

Штучний срібний кристал, отриманий шляхом електролізу
Срібний злиток 1000 г

Aрге́нтум, Ag (від лат. аrgentum, що походить з грец. ἀργός — блискучий, білий»; за ін. версією походить від санскр. кореню «арг» — палати, бути світлим; синонімічна назва cрібло, імовірно, походить від семантично схожих понять, що означають «світіння» або «світле», зокрема старослов. сьерп ― місяць) — хімічний елемент з протонним числом
Z = 47.

Положення в періодичній системі хімічних елементів і будова атома

Аргентум ― хімічний елемент 5 періоду 11 групи періодичної системи (1б підгрупи короткої форми), порядковий номер 47, відносна атомна маса 107,8682(2).

Природний Аргентум складається з двох стабільних нуклідів 107Ag (51,839%) і 109Ag (48,161%). Електронна конфігурація [Kr]4d105s1. Ступені окиснення в сполуках -2, -1, 0, +1 (найстійкіший), +2, +3. Енергії йонізації 731(+1), 2070(+2), 3361(+3) кДж/моль; електронегативність за Полінгом 1,93; атомний радіус 144 пм, ковалентний ― 134 пм, ван-дер-ваальсовий ― 172 пм, йонні радіуси, пм: Ag+ 113, Ag2+ 89, Ag3+ 75.

Проста речовина та її фізичні властивості

Проста речовина Аргентуму ― срібло ― м’який, білий, блискучий метал (у тонких плівках та за просвічування ― блакитного кольору), який має найвищу поміж металів електро- (59Hg) та теплопровідність і світловідбивну здатність. Кристали срібла мають гранецентровані кубічні ґратки; tтопл 1234,93 K (961,78 °C), tкип 2435 K (2162 °C); густина 10491 кг/м3 (9320 кг/м3 у рідкому стані), питомий електричний опір 15,9 нОм · м, теплопровідність 419 Вт/(м · К). Домішки зменшують електро- та теплопровідність срібла. Твердість за Бринелем 245―250 МПа, за Моосом 2,5, модуль Юнга 83 ГПа; добре поглинає водень, кисень, аргон та інші гази. Срібло має високу ковкість , м’якість, тягучість і гнучкість, його легко полірувати.

У відполірованому вигляді має найвищу відбивальну здатність стосовно білого світла. Срібло можна прокатати в пластинки 0,00025 мм завтовшки та витягнути у волосину діаметром 0,001 мм (у 50 раз тонше за волосину).

Хімічні властивості срібла

Срібло належить до металів благородних і не взаємодіє з киснем повітря, водою, розчинами лугів, із солями, воно стійке проти корозії. За звичайних умов реагує з галогенами (утворює солі, які розкладаються за нагрівання чи під дією світла), за нагрівання взаємодіє з сіркою. За температури близько 170 °C вкривається плівкою аргентум(І) оксиду Ag2O. У вологому середовищі окиснюється озоном до аргентум(І, ІІІ) оксиду Ag2O2 та аргентум(ІІІ) оксиду Ag2O3 . Унаслідок реакції із сіркою чи гідроген сульфідом за доступу кисню утворюється аргентум(І) сульфід Ag2S чорного кольору, що й зумовлює почорніння срібних виробів із часом:

4Ag + 2H2S + O2 = 2Ag2S + 2H2O.

За доступу кисню срібло реагує з ціанідами лужних елементів з утворенням розчинних комплексів, наприклад Na[Ag(CN)2].

Електродний потенціал срібла значно більший за нульовий (E0(Ag+/Ag) = +0,799 V) і тому розчиняється лише в кислотах-окисниках (нітратній, концентрованій сульфатній тощо). Продуктами реакцій є, відповідно, нітрат і сульфат аргентуму(І), наприклад:

2Ag + 2H2SO4 (конц.) = Ag2SO4 + SO2↑ + 2H2O

Сполуки аргентуму(І) можуть бути легко відновлені до металу з утворенням срібного дзеркала:

4AgNO3 + HCOH + 4NH3· H2O = 4Ag + 4NH4NO3 + CO2↑ + 3H2O.

Значно сильніші окисні властивості виявляють нестійкі сполуки аргентуму(ІІ) і аргентуму(ІІІ).

Знаходження в природі

У земній корі вміст Аргентуму 2 · 10−6 % (мас), у морській воді — 1,5 · 10−8 —2,9 · 10−7 %, у прісній — 2,7 · 10−8 %. Аргентум може знаходитись у самородному стані як чистий метал (часто разом з золотом), у вигляді стопів (сплавів) з міддю, золотом та іншими металами, у вигляді сполук у мінералах, яких відомо понад 60. Поміж них ― аргентит (Ag2S), хлораргірит (AgCl) піраргирит Ag3SbS3, прустит Ag3AsS3 тощо. Аргентум трапляється також як домішка до сульфідних руд Плюмбуму, Купруму, Цинку, Кадмію тощо.

Добування срібла

Найбільше срібла добувають у промисловості як побічний продукт під час очищення міді, золота, свинцю та цинку. Основними джерелами срібла є мідні, мідно-нікелеві, свинцеві та свинцево-цинкові руди. Важливим джерелом видобутку є вторинне срібло у вигляді відходів виробів, які відслужили свій термін, наприклад, у кінофотопромисловості.

Більшу частину срібла добувають під час переробки сульфідних руд Плюмбуму, Цинку і Купруму, які містять домішки сполук Аргентуму. Переробкою руд металів кольорових добувають близько 70 % світового виробництва срібла, руд золото-срібних родовищ ― близько 10―15 %, а з руд срібних ― 15―20 %.

Найбільше срібла добувають пірометалургійним способом під час переробки руд із невисоким умістом Аргентуму. Іноді вилучення срібла з руди та хвостових відходів інших виробництв здійснюють гідрометалургійним способом. Для цього збагачену руду або хвости (піритні огарки та інші відходи) спочатку піддають хлорувальному обпаленню з натрій хлоридом, а потім на тонко подрібнену масу діють розчином натрій ціаніду (за доступу повітря):

4Ag + 8NaCN + O2 + 2Н2O = 4Na[Ag(CN)2] + 4NaOH;
AgCl +2NaCN = Na[Ag(CN)2] + NaCl.

Із ціанідного розчину після фільтрування срібло виділяють за допомогою цинкового порошку. Найбільшими світовими виробниками срібла є Мексика (18,7 %), Китай (15,1 %), Перу (14,1 %) і Австралія (9,1 %).

Застосування срібла і сполук Аргентуму

Досить значна роль срібла в культурних традиціях різних народів зумовлена тим, що воно, так само як і золото, часто траплялося в самородному стані — тож його не доводилося виплавляти з руд. Унаслідок інертності, стійкості до корозії та легкості топлення срібло з древніх часів широко використовували для карбування монет. Монети і ювелірні вироби виготовляють не з чистого срібла, а зі стерлінгового — стопу срібла з міддю, у якому масова частка срібла становить 92,5 %. Таке срібло твердіше і не так швидко зношується.

Срібло використовують у сонячних панелях, для очищення води, в ювелірній справі, декоруванні, для виготовлення коштовного посуду та начиння, а також як засіб інвестування (монети, зливки). У промисловості ― для виготовлення електричних провідників і контактів, спеціальних дзеркал, мікропокриттів вікон, як каталізатор хімічних процесів.

Майже всі сполуки аргентуму(І) на світлі розкладаються з утворенням срібла. Цю властивість використовують у фотографії (світлописі). Сполуки Аргентуму є складниками фотографічних і рентгенівських плівок. Понад 30 % усього промислового срібла донедавна використовували у фотокіноіндустрії. Однак в останні роки попит на традиційні фотоматеріали зменшився у зв’язку з розвитком цифрової фотографії.

Розведені розчини аргентум(І) нітрату AgNO3 та інших сполук Аргентуму, колоїдні розчини срібла та наносрібла використовують як дезінфектанти й антимікробні засоби, як покриття для перв’язочних матеріалів, ранових бандажів, пластирів, катетерів та різноманітних медичних інструментів. Активною речовиною, що справляє дезінфекувальну дію, є аргентум(І) оксид, а саме йони аргентуму Ag+, що утворюються в реакції, рівняння якої:

Ag2O + H2O ⇄ Ag+ + OH-.

Сполуки Аргентуму застосовують у фармацевтиці: аргентум(І) нітрат (ляпіс), протаргол, коларгол, аргентум сульфадіазин. Бактерицидні властивості срібла збільшують цінність срібного посуду й біжутерії. Срібло використовують в очищувачах води, бо воно запобігає розмноженню бактерій і водоростей на фільтрах.

Фізіологічна дія

Срібло нетоксичне, на відміну від сполук аргентуму, деякі з яких є канцерогенними. Колоїдне срібло та сполуки аргентуму(І) можуть усмоктуватися в систему кровообігу організму й відкладатися в різних його тканинах, що призводить до аргірії, — синьо-сірої пігментації шкіри, очей і слизових оболонок.

Догляд за виробами зі срібла

Темний наліт зі срібних виробів можна видалити в різні способи: промити в теплій мильній воді, у розчині питної соди, почистити м’якою серветкою, зволоженою в суміші нашатирного спирту і зубного порошку тощо. Після очищення срібні вироби обов’язково потрібно добре промити теплою водою і ретельно насухо витерти. Також доцільно використовувати так звану ювелірну косметику – засоби для чищення, які продають у спеціалізованих магазинах.

Література

  1. Григор’єва В.В. та ін. Загальна хімія. –К.: Вища школа, 2009.
  2. Степаненко О.М. та ін. Загальна та неорганічна хімія, т. 2. К.: Педагогічна преса, 2002. #Некрасов Б. В. Основы общей химии, т. 2. M., 1973.
  3. Голуб А.М. Загальна та неорганічна хімія, т.2. – К.: Вища школа, 1971.
  4. N. N. Greenwood A. Earnshaw. Chemistry of the Elements. 2nd Edition. Butterworth-Heinemann.1997.

Автор ВУЕ

О. А. Голуб


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Голуб О. А. Аргентум // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аргентум (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶