Аристарх Самоський

Аристарх Самоський, статуя біля університету Аристотеля в м. Салоніках, Греція

Ариста́рх Само́ський, Арістарх Самоський (грец. Αρισταρχος ο Σαμιος; бл. 310 до н. е., острів Самос, тепер Греція — бл. 230 до н. е., там само — астроном, математик і філософ Александрійської школи античної філософії, автор гіпотези щодо геліоцентризму.

Аристарх Самоський

(Αρισταρχος ο Σαμιος)

Народження бл. 310 до н. е.«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.31.
Місце народження Самос
Смерть бл. 230 до н. е.
Місце смерті Самос
Напрями діяльності філософія, астрономія, математика

Життєпис

Достовірні відомості про життя вченого не дійшли до нашого часу.

Наукова діяльність

Для встановлення відносної відстані від Землі до Сонця та Місяця Аристарх Самоський висунув гіпотезу, що Місяць має форму кулі та світить відбитим від власної поверхні сонячним світлом. Тобто зміна фаз Місяця зумовлена змінами в умовах освітлення його кулястої поверхні під час руху орбітою Сонця.

Розглянув положення Місяця в квадратурі; шляхом складних геометричних побудувань визначив, що відстань від Землі до Сонця приблизно в 19 разів більша за відстань до Місяця (насправді — майже в 400 разів). Похибку в обчисленнях зумовлено недосконалістю тогочасного астрономічного інструментарію, що призвело до неточності у вимірюванні фазового кута при Місяці.

Для обчислення відношення розмірів Сонця й Місяця до розміру Землі, використав результати аналізу спостережень місячних затемнень. Їхню причину пояснив так: Місяць, що рухається своєю орбітою, потрапляє в тінь Землі. Поблизу місячної орбіти, за оцінками Аристарха Самоського, ширина конуса земної тіні вдвічі більша за діаметр Місяця. Відтак, відношення радіусів Сонця й Землі — у межах 6,33–7,17 (насправді — приблизно 109,2). Отриманий результат став першим науково обґрунтованим в історії (хоча й суттєво відрізнявся від сучасних даних).

Учений вирахував співвідношення радіусів Місяця та Землі (радіус Місяця приблизно втричі менший за радіус Землі, що наближено до точного значення — 3,66 раза).

Розробляв також питання оптики. Удосконалив найдавніший астрономічний інструмент — гномон, за допомогою якого визначали час, момент рівнодення й сонцестояння: установив вертикальну жердину приладу в центрі напівкруглої шкали.

Удосконалив календар, визначивши тривалість року у (365 +1/4+1/1623) днів.

Наукові праці

З усіх творів Аристарха Самоського до нас дійшов один — «Про величини й відстані Сонця і Місяця» (вперше в історії науки визначались відносні розміри цих небесних тіл і відносні відстані до них).

Визнання

Кратери Аристарх (в центрі) і Геродот (справа)

Іменем Аристарха Самоського названо астероїд, один із метеоритних кратерів на поверхні Місяця та аеропорт на батьківщині вченого.

Література

  1. Веселовский И. Н. Аристарх Самосский — Коперник античного мира // Историко-астрономические исследования : в 40 вып. Москва : Гостехиздат, 1961. Вып. 7. С. 17–70.
  2. Житомирский С. В. Античные представления о размерах мира // Историко-астрономические исследования : в 40 вып. Москва : Гостехиздат, 1983. Вып. 16. С. 291–326.
  3. Житомирский С. В. Гелиоцентрическая гипотеза Аристарха Самосского и античная космология // Историко-астрономические исследования : в 40 вып. Москва : Гостехиздат, 1986. Вып. 18. С. 151–160.
  4. Колчинский И. Г., Корсунь А. А., Родригес М. Г. Астрономы: Биографический справочник. 2-е изд., перераб. и доп. Киев : Наукова думка, 1986. 512 с.
  5. Еремеева А. И., Цицин Ф. А. История астрономии. Москва : Московский государственный университет, 1989. 348 с.
  6. Арістарх Самоський // Астрономічний енциклопедичний словник/ За заг. ред. І. А. Климишина, А. О. Корсунь. Львів : Головна астрономічна обсерваторія НАН України ; Львівський національний університет імені Івана Франка, 2003. С. 27.
  7. Шевчук О. Праця, з якої починається астрономія як точна наука // Колосок. 2011. № 8. С. 42–45.
  8. Heath Th. Aristarchus of Samos, the Ancient Copernicus. London : Forgotten Books, 2017. 442 p.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Аристарх Самоський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аристарх Самоський (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶