Аркада (інформатика)

Арка́да — жанр нерольових комп’ютерних ігор з навмисно спрощеним ігровим процесом, що вимагають виконання однотипних завдань, а результат, якого досягає гравець, залежить від його спритності та швидкості реакції.

Характеристика

Аркади виникли та знайшли поширення на спеціалізованих ігрових автоматах і домашніх ігрових приставках. Зараз для аркад використовують персональні комп’ютери і різноманітні мобільні пристрої (смартфони, планшети тощо), на яких імітується інтерфейс, характерний для ігрових автоматів.

Перша аркада — Periscope — була створена у 1966 в Японії. Популярності аркадні ігри набули у 1970-х. Найвідомішими аркадами є ігри «Маріо» та «Тетріс».

В аркадах застосовується каскадне виконання ігрових завдань: гра поділяється на рівні завдання, а метою є перехід до наступного епізоду.
Для аркад характерні: досить простий, але динамічний ігровий процес; двовимірна графіка (на відміну від ігр-симуляторів); орієнтація на одного користувача (на відміну від ігор у соціальних мережах, в аркадах немає безпосередньої конкуренції між гравцями); розвинена система нарахування бонусів (проходження рівня за максимально короткий проміжок часу, збір усіх бонусів на рівні та отримання максимальної кількості балів); наявність кількох спроб виконати завдання. Наприклад, гонки-аркади відрізняються від гонок-симуляторів спрощеним інтерфейсом, що не має нічого спільного з реальним середовищем керування автомобілем.

Розрізняють дитячі аркади (завдання гравця зазвичай полягає в тому, щоб уникати ворогів) і аркади для дорослих (ворогів необхідно знищувати).

Аркади відносять до нерольових ігор, тобто гравець не бере на себе роль комп’ютерного персонажа, унаслідок чого психологічні механізми формування залежності мають свою специфіку, а вплив ігри на особистість людини слабіший.

Існує багато різновидів аркад, серед яких найпоширеніші:

  • шутери — гравець стріляє в супротивників;
  • файтинги — імітація ближнього бою, як правило один на один, на спеціальних аренах;
  • гонки — гравець керує транспортним засобом.

Значення

Аркади розвивають увагу та швидкість реакції. Спостереження за роботою мозку геймерів продемонстрували, що саме аркади тренують і стимулюють нервову систему краще за головоломки та ігри на кмітливість. Це пояснюється тим, що аркади за своєю природою є проактивною формою навчання, які зазвичай ефективніші за пасивне сприйняття знань.

Українські аркади

В Україні розроблено велику кількість аркад для мобільних пристроїв, у яких фігурують фантастичні персонажі українського фольклору, відомі політичні діячі, особистості з національної історії тощо. Такі аркади в ігровій формі активізують інтерес до важливих питань та корисної інформації. Наприклад, аркаду «Захисти Україну» створено з метою привернення уваги до тимчасової окупації Автономної Республіки Крим і м. Севастополя Росією та її збройної агресії проти України.

Література

  1. Brown B. Tetris. London: Self Made Hero, 2016. 256 р.
  2. Reynolds R. A short history of arcade video games. URL: https://www.ren-reynolds.com/2017/07/23/short-history-arcade-video-games/
  3. Polsson K. Chronology of Arcade Video Games. 2017. URL: http://vidgame.info/arcade/

Автор ВУЕ

Ю. В. Рогушина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рогушина Ю. В. Аркада (інформатика) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аркада (інформатика) (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶