Армазька писемність

Арма́зька писе́мність — писемність, що використовувалася на частині території сучасних Грузії, Вірменії й Ірану в перших століттях н.е. Збереглися нечисленні епіграфічні пам’ятки армазької писемності на керамічному посуді та камені, найвідомішою з яких є т. зв. армазька білінгва — знайдена в м. Армазі (тепер Грузія) плита 2 ст. н.е. з епітафією 21-річній дівчині на ім’я Серафіта. Епітафію на плиті виконано давньогрецькою мовою і однією з арамейських мов, записаною армазьким письмом.

Армазька писемність близькоспоріднена з писемністю пехлеві. Т. Гамкрелідзе висунув гіпотезу про використання армазької писемності для запису давньогрузинської мови з 3–4 ст. до н.е. Проте, знайдені дотепер пам’ятки цієї графічної системи датуються 2–9 ст. н.е. і містять тексти середньо- й новоарамейськими мовами, що використовувалися в діловодстві різних держав Середнього і Близького Сходу та Південного Кавказу.

Як і інші арамейські писемності, армазька писемність є консонантно-складовою. Напрям письма — справа наліво. Графічна схожість із окремими літерами грузинської абетки (найдавніші пам’ятки — 5 ст. н.е.) робить можливим припущення про вплив армазької графіки на останнє. Цей вплив,однак, міг бути лише зовнішнім, оскільки грузинська писемність є алфавітною (вокалізовано-звуковою), а не консонантно-звуковою і записується зліва направо.

Література

  1. Церетели Г. Армазское письмо и проблема происхождения грузинского алфавита. // Эпиграфика Востока. Кн. 2–3. Москва – Ленинград: Изд-во АН СССР, 1949.
  2. Гамкрелидзе Т. Алфавитное письмо и древнегрузинская письменность: типология и происхождение алфавитных систем письма. Тбилиси: Изд-во Тбилисского ун-та, 1989. 352 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Армазька писемність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Армазька писемність (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶