Арсанія

Арсанія (араб. ارثانية‎) — у низці арабських джерел 10 ст. — одна з груп русів (збірне позначення східних слов’ян у арабських середньовічних текстах) поряд із іншими двома групами: неназвана група з центром у м. Києві (м. Куяба в арабських джерелах) і група ас-Славія з центром у м. Новгороді (м. Салау в арабських джерелах).

Назву «ас-Славія», очевидно, утворено від назви племінного об’єднання ільменських словен, центром яких був м. Новгород.

Відомості про Арсанію у 2 пол. 10 ст. наводяться у текстах арабських географів аль-Істахрі та ібн Хаукаля, а в 11 ст. — у аль-Ідрісі. Згадки про цю групу в пізніших текстах є запозиченнями у аль-Істахрі та ібн Хаукаля.

Імовірно, повідомлення аль-Істахрі й ібн Хаукаля ґрунтується на втраченій праці мусульманського географа Абу Зайда аль-Балхі (850–934; суч. Афганістан) «Книга кліматів» («Сувар аль-акалім»), відомій також як «Види країн» («Ашкал аль-Білад»). Цей текст було написано на поч. 920-х.

Питання про ідентифікацію Арсанії з будь-яким із давньоруських об’єднань племен і її центру (м. Арс у арабських джерелах) із якимось із давньоруських міст або городищ залишається дискусійним.

О. Пріцак, порушуючи питання про локалізацію А., не наважився зробити однозначний висновок.

Гіпотези Б. О. Рибакова про відповідність м. Арса давньруському м. Роденю (на пд. від суч. м. Канева біля устя р. Росі) та ототожнення В. Ф. Мінорським цього центру з м. Рязанню у наш час не розглядаються з огляду на перелік товарів, які, за свідченням араб. географів, вивозилися з А. — хутра соболів і свинець.

У сучасній російській історіографії переважає ототожнення Арсанії з м. Ростовом Ярославської обл., однак ця гіпотеза не є загальновизнаною.

Література

  1. Древнерусское государство и его международное значение / Под ред. В. Т. Пашуто и Л. В. Черепнина. М: «Наука», 1965. 476 с.;
  2. Pritsak O. The Name of the Third Kind of Rus and of their City // Journal of the Royal Asiatic Society. 1967. Vol. 99. No. 1. P. 2–9;
  3. Коновалова И. Г. Рассказ о трех группах руссов в сочинениях арабских авторов XII–XIV вв. // Древнейшие государства Восточной Европы, 1992–1993 гг. М.: Наука, 1995. С. 139–148.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Арсанія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арсанія (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶