Артаксеркс II

Артаксеркс ІІ, барельєф археологічного комплексу Накш-і-Рустам в Ірані

Артаксе́ркс ІІ (грец. Αρταξέρξης Β΄, давньоперс. Artaxšaçā («той, хто володіє праведним царством») (436 до н.е., місце невідоме – 358 до н.е., місце невідоме, похований у м. Персеполісі, тепер Іран), цар Персії з династії Ахеменідів у 404–358 до н.е.

Артаксеркс II

(Artaxšaçā)

Народження бл. 436 до н.е.«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.436.
Місце народження Невідомо
Смерть 358 до н.е.
Місце смерті невідомо
Місце поховання Персеполіс
Місце діяльності Іран
Напрями діяльності політика

Греки також вживали на позначення Артаксеркса ІІ прізвисько «Мнемон» («той, хто має хорошу пам’ять»). Одразу після його приходу до влади проти нього вступив у змову його молодший брат Кир (Курош).

404 до н.е. Кир розпочав похід із Малої Азії проти Артаксеркса ІІ, заручившись підтримкою майже 13 тис. найманців з м. Спарти та інших грецьких міст-держав. Серед цих найманців був афінянин Ксенофонт, який пізніше описав ці події у праці «Анабасис».

Битва між військами Кира Молодшого та Артаксеркса ІІ відбулася 3 вересня 401 до н.е. біля м. Кунакса у 90 км від м. Вавилона. Під час цієї битви Кира було вбито. Військо Кира розбіглося, бл. 10 тис. грецьких найманців втекли до Малої Азії та Греції.

Спартанські війська під керівництвом царя Агесілая ІІ у 396 до н.е. напали на володіння персів у Малій Азії. На допомогу Артаксерксу ІІ вирушив грецький флот під командуванням афінського стратега Конона. 10 серпня 394 до н.е. біля м. Кніда на узбережжі Малої Азії відбулася битва між об’єднаним греко-перським флотом під командуванням Конона та перського воєначальника Фарнабаза з одного боку та спартанським флотом із іншого. Спартанці зазнали поразки.

У 387 н.е. між Ахеменідською державою та грецькими містами-державами було укладено Анталкідів мир, за яким західне узбережжя Малої Азії та о. Кіпр було визнано перськими володіннями.

У 373–359 до н.е. відбулася низка заколотів сатрапів Малої Азії проти Артаксеркса ІІ. Їх було придушено придушені завдяки зраді наближених осіб та родичів цих сатрапів, яка стала можливою завдяки успішній тактиці та дипломатії Артаксеркса ІІ, спрямованій на розпалювання ворожнечі між заколотниками.

Період правління Артаксеркса ІІ характеризувався ослабленням царської влади. Кілька областей, зокрема Карія, Лідія та Кілікія, а також Єгипет після повстання під проводом Аміртея, що почалося в 405 до н.е., не визнавали влади перського царя, а Хорезм, Согдіана та сакські племена з підданих царя перетворилися на його союзників.

Література

  1. Grantovski E., Dandamaev M. et al. Tarikh-e Iran az zaman-e bastan ta emruz. Tehran, 1359 [1980];
  2. Razi A. Tarikh-e Kamel-e Iran. Tehran, 1375 [1996];
  3. Ксенофонт. Анабазис. Похід 10000 еллінів / Пер. с грец. О. І. Кислюка. К. : Український письменник, 2011. 317 c.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Храновський В. А. Артаксеркс II // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Артаксеркс II (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶