Артіль

Арті́ль (тат. әртил, від арт — задня частина, тил та ил — народ, громада; можливо, пов’язано з тур. ortak — спільник, спільний або італ. artier — ремісник) — добровільне об’єднання осіб для досягнення спільною працею певних господарських цілей.

Перші згадки про артілі (мисливські, рибальські, сокільничі) належать до 14 ст. З розвитком товарно-грошових відносин, дрібного товарного господарства, із середини 16 ст. виникли артілі каменярів, столярів, ковалів, візників, суднобудівників, орендарів землі. З 18–19 ст. поглибилася спеціалізація артілі на території України (тоді — у складі Російської імперії). За часів СРСР найпоширенішим типом були сільськогосподарські артілі. У середині 1950-х під тиском нових реформ, започаткованих в агросекторі, артілі почали закриватися.

Як форма виробничого об’єднання передбачала усуспільнення власності на знаряддя, засоби виробництва й вироблену продукцію. Артіль ґрунтувалася на принципах рівності всіх членів, розмір їхньої заробітної плати залежав від продуктивності праці, вони мали право на розподіл доходів у старості, при настанні інвалідності, втраті годувальника. Управління артіллю здійснюється на демократичних засадах шляхом виборів керівництва членами артілі.

Література

  1. Боцян П. В. Нове в статутах сільськогосподарських артілей. Київ : [б. в.], 1958. 64 с.
  2. Витанович І. Історія українського кооперативного руху. Нью-Йорк : Товариство української кооперації, 1964. 624 с.
  3. Історія колективізації і сільського господарства Української РСР : у 3 т. / Редкол.: І. Х. Ганжа та ін. Київ : Видавництво АН УРСР, 1965. Т. 2: Здійснення суцільної колективізації на Україні, 1927–1932 рр. 840 с.
  4. Щербініна О. В. Артілі на українських землях Російської імперії: еволюція правового статусу // Правничий часопис Донецького університету. 2013. № 1. С. 121–134.
  5. Герасимчук О. М. Сільськогосподарські артілі на Чернігівщині в роки Столипінської аграрної реформи (1906–1917 рр.) // Сіверщина в історії України. 2015. Вип. 8. С. 236–240.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Артіль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Артіль (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶