Арт-терапія

Арт-терапія учасників Антитерористичної операції на Сході України

Арт-терапі́я (від лат. ars (artis) — мистецтво і грец. θερᾰπεία — лікування) — напрям у психотерапії та психологічному консультуванні, що заснований на використанні мистецтва та творчості; метод зцілення особистості (досягнення цілісності) за допомогою мистецтва та творчого самовираження.

Історична довідка

Як окремий напрям відома з 1930–1940-х. Фундаторами вважаються художник А. К. Хілл (1895–1977; Велика Британія) та засновник методу психодрами Дж. Морено.

У деяких країнах (США, Велика Британія, Нідерланди тощо) існує як окрема спеціальність, що передбачає фахову підготовку бакалаврів, магістрів із вивченням медицини, психології та творчих процесів, формуванням навичок у творчій сфері. В інших країнах — це спеціалізація фахівців у сфері допомоги особистості. Останнім часом інтегрується в систему соціального захисту та медичного страхування, освіти. У вузькому розумінні арт-терапія застосовує образотворче мистецтво через механізм проекції у формуванні художніх образів.

Характеристика

Використовується і як допоміжна форма роботи, і як самостійна. Цілі: психологічне зцілення, психокорекція, реабілітація, розвиток, психопрофілактика, непряма діагностика, які досягаються через усвідомлення та адекватну оцінку почуттів, спогадів, переживань, самовираження, самоідентифікацію.

Передбачає два види роботи: сприймання витворів мистецтва та творче самовираження. Має форми за видами мистецтв: терапія образотворчими мистецтвами (арт-терапія у вузькому сенсі), музикотерапія, драматерапія, танцювально-рухова терапія, бібліотерапія (казкотерапія — як один з методів). Іноді до арт-терапії відносять піскову терапію. Останнім часом поширюється кінотерапія як метод зцілення через створення екранного продукту. Розвивається інтегративний (мультимодальний) підхід — використання кількох видів мистецтва в межах однієї групи чи індивідуальної сесії.

Передбачає недирективний характер ведення сесій, орієнтована на інсайт. Особливостями є метафоричність, ресурсність, тріадність (у структурі сесії завжди присутній третій елемент, окрім арт-терапевта і клієнта, — творчий продукт). Застосовується в медицині (психіатрії, психосоматиці, неврології, геріатрії, реабілітації, роботі з адикціями, психотравматології), освіті (в роботі з комунікативними проблемами, девіантної поведінкою тощо), соціальній сфері (сімейній терапії, зі соціально незахищеними верствами населення, задля допомоги в умовах воєнних дій, конфліктів, з мігрантами, вимушеними переселенцями, правопорушниками).

Література

  1. Копытин А. И. Основы арт-терапии. Санкт-Петербург : Лань, 1999. 256 с.
  2. Вознесенська О. Л., Мова Л. В. Арт-терапія в роботі практичного психолога: використання арт-технологій в освіті. Київ : Шкільний світ, 2007. 120 с.
  3. Вознесенська О., Сидоркіна М. Арт-терапія у подоланні психічної травми. Київ : Золоті ворота, 2015. 148 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арт-терапія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арт-терапія (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶