Асемблер (хімія)

Асе́мблер (від англ. assembler — збирач) — пристрій або окрема молекула чи молекулярний комплекс (молекулярна машина), що запрограмовано (за алгоритмом, створеним людиною, або без неї) будує будь-яку хімічну структуру з простих молекулярних блоків.

Характеристика

Асемблери пов’язані з супрамолекулярною хімією, яка вивчає складні надмолекулярні утвореннями (супрамолекулярні системи), що виникають у результаті мимовільної збірки окремих молекул у супермолекули, або супрамолекулярні ансамблі за рахунок утворення міжмолекулярних нековалентних зв’язків. До супрамолекулярних машин відносять пристрої, в яких реалізація функції відбувається у результаті механічного переміщення компонентів відносно один одного (що в природі не рідкість, наприклад, моторами обертання працюють ферменти), та які працюють завдяки наявності джерела енергії, що супроводжується дисипацією. На молекулярному рівні джерелом енергії є світло, яке використовується у фотохімічних реакціях, й електрохімічні процеси. Молекулярна машина здобуває інформацію шляхом вибору між двома чи більше післястанами. Одна з найважливіших «машин» організму людини — частинка АТФ. Елементарною природною «живою машиною» є клітина.

Історична довідка

Еру молекулярних машин передбачив 1959 Р. Ф. Фейнман на засіданні Американського фізичного товариства у своїй лекції «На дні є багато місця» («There’s Plenty of Room at the Bottom»). Він обґрунтував можливість і перспективність маніпулювання індивідуальними атомами й молекулами, звернувши увагу на той факт, що увесь живий світ, як і сама людина, складається з нанопристроїв. У 1980-х ідеї Фейнмана розвинув К. Дрекслер (народився 1955; США).

Поняття «асемблерів» (збирачів), сформульоване ним 1986 у книзі «Машини творення» («Engines of Creations»), дає уявлення про молекулярні робототехнічні машини, які ґрунтуються на ідеях функціонування природних біологічних систем. Вагомі здобутки також отримав Ж.-М. Лен (Нобелівська премія з хімії, 1987). За проектування і синтез молекулярних машин 2016 Нобелівську премію в галузі хімії присуджено Ж.-П. Саважу, Дж. Ф. Стоддарту і Б. Л. Ферингу. Розроблені ними пристрої, розміри яких у тисячі разів менші за товщину людської волосини, складаються з окремих молекул.

Значення

Розвиток досліджень асемблера сприяє створенню механізмів для генерації, перетворення і передачі енергії та руху на нанорівнях при розробці інструментів для контролю й діагностики нанокількості матеріалів і речовин.

Література

  1. Drexler K. E. Engines of Creation. New York : Anchor Books, 1986. 320 p.
  2. Лен Ж. М. Супрамолекулярная химия — масштабы и перспективы. Москва : Знание, 1989. 48 с.
  3. Скопенко В. В., Цивадзе А. Ю., Савранский Л. И. и др. Координационная химия. Москва : Академкнига, 2007. 487 с.
  4. Стид Дж. В., Этвуд Дж. Л. Супрамолекулярная химия : в 2 т. / Пер. с англ. Москва : Академкнига, 2007.
  5. Войтович И. Д., Золот А. И., Ходаковский Н. И. Основные принципы моделирования, проектирования и изготовления медицинских нанороботов. Ч. 1 // Математичні машини і системи. 2009. № 4. С. 147–160.
  6. Supramolecular Chemistry / Ed. by R. van Eldik, R. Puchta. Cambridge : Academic Press, 2018. 440 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Асемблер (хімія) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асемблер (хімія) (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶