Асертивність

Асерти́вність (англ. аssertiveness, від лат. asserere — оголошувати, визнавати, захищати) — здатність людини впевнено обстоювати свої права, не порушуючи при цьому прав інших осіб. Полягає в умінні висловити свої думки, бажання, почуття у такий спосіб, щоб це не стало загрозою, покаранням, приниженням для іншої людини.

Історична довідка

Концепцію асертивності сформулював у 1950–1960-х А. Солтер (1914–1996; США), у його працях вона уґрунтована на положеннях гуманістичної психології.

Згодом розроблено тренінгові програми, що мають на меті навчити розрізняти асертивну, агресивну, неасертивну поведінку; виявити переваги та небезпечні аспекти асертивної поведінки; сформулювати та тренувати навички асертивності.

Характеристика

Розрізняють асертивність, неасертивність та агресивність.

Неасертивність виявляється в тому, що людина дає змогу іншим ухвалювати за неї рішення; на словах погоджується з іншими, хоча насправді думає та відчуває інакше; намагається зняти із себе відповідальність; завдає шкоди та незручності собі, щоб не завдати незручності іншим людям; під час розмови уникає зустрічатися поглядом із співбесідником, щоб не привертати до себе уваги; завжди вважає себе слабшою і менш здібною за інших. Неасертивна людина нездатна висловити свої справжні потреби і почуття; поклаадється на інших в урозумінні своїх потреб, через що не може досягти бажаного та живе у стані розчарування. Це робить її стосунки з людьми напруженими та обтяжливими.

Агресивність виявляється у намаганні нав’язати свою позицію іншим людям та ухвалювати за них рішення. Пгресивна особа завдає шкоди та створює незручності іншим; у розмові схильна підвищувати голос, перебивати інших людей, намагатися привернути увагу до себе, може перекручувати або викривлювати факти задля отримання найшвидшого схвалення своїх рішень. Уважає себе здібнішою, розумнішою, сильнішою за інших; бере відповідальність і владні повноваження заради зміни ситуації на свою користь. Агресивна людина досягає своїх життєвих цілей за рахунок інших.

Асертивність виявляється тоді, коли особа дає можливість найперше висловитися іншим; намагається зрозуміти їхні потреби й почуття, перш ніж висловитися; здатна прямо й чесно обговорювати проблемні ситуації та пропонувати рішення, прийнятні для всіх; вважає власні здібності й силу співмірними до інших людей; може брати відповідальність з урахуванням своїх можливостей і прав тощо.

Література

  1. Большой психологический словарь / Под ред. Б. Г. Мещерякова, В. П. Зинченко. Санкт-Петербург : Прайм-Еврознак, 2003. 632 с.
  2. Максимова Н. Ю. Психологія девіантної поведінки. Київ : Либідь, 2011. 520 с.
  3. Білоущенко, В. В. Асертивність як комплексна характеристика особистості // Інсайт. Херсон : ПП Вишемирський, 2015. Вип. 12. С. 41–45.
  4. Мойсеєнко, В. В. Аналіз наукових підходів дослідження поняття «асертивності» // Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Психологічні науки. Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2017. Вип. 5. Т. 1. С. 170–175.

Автор ВУЕ

Н. Ю. Максимова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Максимова Н. Ю. Асертивність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асертивність (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶