Асесмент

Асéсмент (англ. assessment — оцінка, судження, від англ. assess — визначати, оцінювати) — стандартизована багатоаспектна оцінка персоналу з метою визначення рівня його компетенції.

Історична довідка

Асесмент виник в 1930-х в Європі. Використовувався для відбору кадрових офіцерів до армій Німеччини і Великої Британії.

У 1960–1970-х телекомунікаційна компанія Ей-Ті енд Ті (АТ&T; США) побудувала окреме приміщення для оцінки співробітників і назвала його Асесмент центр (Assessment Centre), що надалі стало назвою методики. Асесмент набув поширення у сфері бізнесу у другій половині 20 ст.

Характеристика

Метод допомагає в підборі кадрів, оптимізує менеджмент персоналу.

Метою асесменту є перевірка професійних і особистих компетенцій працівника чи претендента та посаду, визначення психологічних характеристик, оцінка кадрового потенціалу підприємства, виявлення моделі поведінки працівника і способу взаємодії в колективі, визначення мотиваційних факторів з метою формування цільової програми розвитку робітника.

Асесмент вирішує такі завдання: оцінює майбутніх співробітників підприємства і надає висновки щодо відповідності вимогам посади, на яку претендує здобувач, діагностує потребу в навчанні працівників, оптимізує управління персоналом (ротації, переміщення, формування резерву).

Структура асесменту: ділова гра (групова та індивідуальна), що включає набір завдань і вправ, професійне тестування, рольова гра; інтерв’ю у вигляді співбесіди з учасником про роботу і трудову біографію; узгодження оцінок — процедура виставлення оцінок учаснику; зворотній зв’язок — повідомлення учаснику, в усному чи письмовому вигляді, результатів асесменту.

Оцінку методом асесмент здійснюють не тільки спеціалізовані зовнішні компанії, але й спеціалісти-психологи, що працюють на підприємствах.

Література

  1. Вудраф Ч. Центры развития и оценки / Пер. с англ. Москва : HIPPO, 2005. 384 с.
  2. Баллантайн И., Пова Н. Ассессмент-центр. Полное руководство / Пер. с англ. 2-е изд. Москва : HIPPO, 2008. 208 с.
  3. Даринская В. М., Чаплыгин И. Н. Оценка и развитие персонала методом «Ассессмент-центр». Санкт-Петербург : Речь, 2008. 224 с.
  4. Базаров Т. Ю. Технология центра оценки персонала: процессы и результаты. Москва : Кнорус, 2011. 304 с.
  5. Барышникова Е. И. Оценка персонала методом ассессмент-центра. Лучшие HR-стратегии. Москва : Манн, Иванов и Фербер, 2013. 255 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Асесмент // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асесмент (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднена
Оприлюднено:
22.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶