Асиміляція (фонетика)

Асиміля́ція (лат. аssimilatio — схожість, подібність) — у фонетиці — явище, що полягає в уподібненні одного звука іншому внаслідок впливу останнього на перший.

Асиміляція буває регресивною (звук уподібнюється до наступного за ним звука) або прогресивною (звук уподібнюється до попереднього звука). Повною є асиміляція, внаслідок якої асимільований звук повністю збігається зі звуком, який на нього впливає. У такому випадку звуки можуть зливатися в один подовжений звук (регресивна асиміляція [с] до [ш] у слові «вирісши» [вирʹіш: и]). Частковою є асиміляція, за якої один звук уподібнюється до іншого лише за якоюсь ознакою.

В українській мові поширено регресивну асиміляцію за місцем і способом творення (шиплячі перед свистячими переходять у свистячі, свистячі перед шиплячими — у шиплячі тощо), за дзвінкістю/глухістю (глухий приголосний перед дзвінким одзвінчується: перехід [к] у [ґ] у слові «вокзал» — [воґза́л]), за м’якістю/твердістю (перехід [д] у [дʹ] у слові «сьогодні» — [сʹого́дʹнʹі]).

Явищу асиміляції протиставляють дисиміляцію.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶