Аскарида

Аскарида. Аскарида людська (Ascaris lumbricoides)

Аскари́да (Ascaris) — рід паразитичних круглих червів родини аскаридові, до складу якого входить аскарида людська.

Характеристика

Крім аскариди людської у складі роду розглядають також морфологічно подібну аскариду свинячу, проте її самостійність як виду дискусійна. Доведено, що в обох видів спільне походження, також обидва паразитують у різних видів хребетних (спричиняють аскаридоз). Найчастіше основним хазяїном аскариди людської є людина, аскариди свинячої — свині. Експериментально доведено, що за перехресного зараження (людей — аскаридою свинячою, свиней — аскаридою людською) обидва паразити здатні завершувати свої цикли розвитку.

Особливості будови

Живі аскариди веретеноподібної форми, червонуваті, після загибелі —жовтувато-білі. Самиці 20–40 см завдовжки, 6 мм завширшки, самці менші за розмірами: 15–25 см завдовжки і 2–4 мм завширшки. Хвостовий кінець самців гачкоподібно зігнутий, на ньому розташовані органи чуття паразита. Спікули дві, рівні, 1,5–2 мм завдовжки. Задній кінець тіла самиць конічно загострений. По боках тіла розташовані поздовжні лінії — канальці видільної системи, видимі через прозорі покриви. Анальний отвір розташований у хвостовій частині тіла. Ротовий отвір аскарид оточений трьома губами. Травна система представлена довгим циліндричним стравоходом, кишковою трубкою, яка закінчується анальним отвором. Статева система самиці представлена парними яєчниками, яйцевивідними протоками і двома матками. У самця — сім’яниками, сім’япроводом, сім’явивідним каналом, що впадає в клоаку.

Спосіб життя

Плодючість аскарид надзвичайно висока: одночасно в тілі самиць може перебувати до 27 млн яєць на різних стадіях розвитку. За добу доросла самиця відкладає до 240 тисяч яєць, за рік — 64 млн. Тривалість життя аскариди — 11–12 місяців. У зовнішнє середовище виділяються як запліднені, так і незапліднені яйця. Запліднені яйця найчастіше овальні або кулеподібні, розміром 50–70 на 40–50 мкм, укриті товстою, багатошаровою оболонкою, яка захищає їх як від механічних ушкоджень, так і від упливу хімічних речовин. Усередині яйця міститься дрібнозернистий кулеподібний бластомер. Незапліднені яйця дрібніші за розмірами, заповнені жовтковими клітинами, важко діагностуються при виявленні. Дозрівання яєць до інвазійної стадії у зовнішньому середовищі залежить від природно-кліматичних умов. Аскариди — типові геогельмінти. Дозрівання яєць відбувається у ґрунті за температури від +13 до +36 °С і вологості не менше 48 %. У зовнішньому середовищі яйця існують до 7 років, зберігаючи життєздатність. Цикл їхнього розвитку відбувається за участі одного хазяїна. Статевозрілі гельмінти паразитують у тонкому кишківнику людини. За одночасної наявності в організмі хазяїна особин обох статей, самиці виділяють запліднені яйця, здатні завершувати цикл розвитку до стадії інвазійної личинки.

Література

  1. Leles D., Gardner S., Reinhard K. et al. Are Ascaris lumbricoides and Ascaris suum a Single Species? // Parasites & Vectors. 2012. Vol. 42. № 5. P. 1–7.
  2. Шевчик Л. О. До питання популяризації знань про аскариду людську (Ascaris lumbricoides Linnaeus, 1758) як збудника аскаридозу // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Біологія. 2014.Т. 61. № 4. С. 122–127.
  3. Крамарьов С. О., Закордонець Л. В. Лікування гельмінтозів. Сучасний погляд на проблему // Актуальна інфектологія. 2019. Т. 7, № 5. С. 252–258. DOI: 10.22141/2312-413x.7.5.2019.183704

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аскарида // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аскарида (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶