Аскаридатози м'ясоїдних

Аскаридато́зи м’ясої́днихгельмінтози, нематодози, спричинені паразитичними круглими червами підряду Ascaridata. До цієї групи захворювань належать токсокароз (Toxocarosis) і токсаскароз (Toxascarosis), збудники яких паразитують у тонкому кишківнику.

Патогенез

Збудники токсокарозу — гельмінти Toxocara canis (паразитує в собак, лисиць, песців та інших псових) та Toxocara mystax паразитує у котових (котів, тигрів, левів, леопардів тощо). Збудники токсокарозу належать до родини Anisakidae, збудник токсаскарозу — Tоxascaris leonina до родини Ascaridae. Toксокари — великі нематоди. Ротовий отвір оточений трьома губами, стравохід у місці переходу в кишківник має розширення. На головному кінці знаходяться широкі кутикулярні латеральні крила, які надають паразиту списоподібної форми. Самець 5–10 см завдовжки, має дві рівні спікули на верхівці хвостового кінця — конусоподібний придаток; самиця 10–18 см завдовжки. Toxocara mystax дещо менших розмірів: самець 3–6 см, самиця 4–10 см. Яйця токсокар круглі, темно-коричневі, діаметром 0,068–0,075 мм, зовнішня оболонка комірчаста. У Tоxascaris leoninа ротовий отвір оточений трьома губами, стравохід простий, без розширення, на головному кінці розташовані вузькі кутикулярні крила. Самець 4–6 см завдовжки з хвостовим кінцем, який поступово стоншується, не утворюючи відростка, має дві рівні спікули. Самиця 6–10 см завдовжки. Яйця діаметром 0,075–0,085 мм, майже круглі, зовнішня оболонка гладка. Токсокари і токсаскариси — геогельмінти, їхній розвиток відбувається без участі проміжних хазяїв. У зовнішньому середовищі за 5–15 діб в яйці токсокар розвивається інвазійна личинка. Яйце токсаскарисів стає інвазійним за 6–8 діб.

Клініка

Зараження тварин відбувається аліментарно при заковтуванні інвазійних яєць з кормом чи водою. На токсокароз найчастіше страждають тварини віком до 6 місяців, токсаскарозом — старші. У тонкому кишківнику м’ясоїдних із яєць виходять інвазійні личинки (2-ї стадії). Подальший розвиток збудників токсокарозу і токсаскарозу дещо відмінний. Личинки токсокар проникають через слизову оболонку кишківника у кровоносну систему: з кров’ю через печінку і серце потрапляють до легень, де вдруге линяють. Личинки 3-ї стадії потрапляють у бронхи, трахею, ротову порожнину, звідки заковтуються зі слиною до кишківника. У тонких кишках ще двічі линяють і через 21–29 діб стають статевозрілими. У організмі котів мігруючі личинки Toxocara mystax дозрівають за 8 тижнів. Частина мігруючих через велике коло кровообігу личинок потрапляє у різні органи і тканини організму тварин та інкапсулюється. У вагітних самиць мігруючі личинки заносяться з кров’ю до легень плоду. Після народження цуценят чи кошенят личинки потрапляють у трахею і кишківник, де стають статевозрілими гельмінтами. Зараження цуценят-сисунів може відбуватись через молоко матері мігруючими в її тілі личинками 3-ї стадії. У такому випадку міграції в організмі цуценят не відбувається. Неспецифічними хазяями для токсокар можуть бути свині, гризуни, інші тварини, а також людина, в організмі яких личинки, завершують міграцію, інкапсулюються і тривалий час зберігають біологічну активність. Інвазійні личинки токсаскарисів, які виходять із яєць у кишківнику м’ясоїдних, на відміну від токсокар, не здійснюють значної міграції. Вони проникають у слизову оболонку тонких кишок, де тричі линяють, виходять у їх просвіт і, за 4–11 тижнів, досягають статевої зрілості. Паразитують впродовж 4–10 місяців. В організмі неспецифічних хазяїв (найчастіше гризунів) личинки можуть зберігати біологічну активність понад 5 місяців.

Поширення

Поширення аскаридатозів м’ясоїдних повсюдне, що зумовлено високою стійкістю яєць збудників у зовнішньому середовищі. Джерело інвазії — хворі тварини та неспецифічні хазяї. Рівень ураження тварин залежить від умов їхнього утримання. Мігруючі личинки руйнують тканини кишківника, внутрішніх органів, а продукти метаболізму паразитів викликають інтоксикацію. Інтенсивне зараження тварин токсокарами чи токсаскарисами може спричинити гастрит, ентерит, пневмонію, призводить до летальних наслідків. Клінічні ознаки ураження у цуценят: відвислий живіт, поганий апетит, нерідко кольки або й епілептичні судоми. У період міграції личинок симптоми загострюються, за токсокарозу — розвивається пневмонія. Дорослі м’ясоїдні хворіють, зазвичай, безсимптомно.

Діагностика

Діагноз підтверджують за виявлення яєць гельмінтів у фекаліях м’ясоїдних методом Фюллеборна.

Лікування

Для дегельмінтизації застосовують препарати групи бензимідазолів, макроциклічних лактонів, левамізолу та нітроксанату, комплексні препарати (дронтал, поліверкан, тенавер тощо).

Профілактика

Профілактика аскаридатозів: систематичне ретельне прибирання фекалій, утримання хутрових звірів у клітках із сітчастою підлогою, регулярні лабораторні обстеження і профілактичні дегельмінтизації тварин. Знищення гризунів. Для дезінвазії кліток та приміщень застосовують 5%-й гарячі розчини їдкого натру чи їдкого калі, карболової кислоти із розрахунку 1 л/м2 за експозиції 3 год.

Література

  1. Сорока Н. М., Базака Г. Я. Сравнительная эффективность некоторых антигельминтиков при токсокарозе собак // Вестник зоологии. 2005. Ч. 2. С. 12–17.
  2. Дубина И. Н. Гельминтозы собак. Витебск : Витебская государственная академия ветеринарной медицины, 2006. 200 с.
  3. Сорока Н. М., Дахно Ю. І. Гельмінтофауна собак центральної частини України // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. 2010. Вип. 151. Ч. 2. С. 176–178.
  4. Довгій Ю. Ю., Радзиховський М. Л., Дубова О. А. та ін. Паразитарні та інфекційні хвороби м’ясоїдних тварин. 2-ге вид., перероб. і допов. Житомир : Полісся, 2016. 320 с.

Автор ВУЕ

Л. І. Шендрик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шендрик Л. І. Аскаридатози м'ясоїдних // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аскаридатози м'ясоїдних (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶