Аскольд

Аско́льд (9 ст., дати народження і смерті невідомі) — державний діяч, князь київський, скандинав за походженням. Засновник першого східнослов’янського державного утворення у Наддніпрянщині (Київського князівства).

Вважається, що наприкінці 8 – на початку 9 ст. купці й воїни зі Скандинавії (варяги) почали спускатися уздовж р. Дніпра й осідати у Середній Наддніпрянщині.

У «Повісті минулих літ» Аскольд виступає разом із Діром, проте імовірно Аскольд княжив у м. Києві в 850-х–860-х, а Дір у 870-х – на початку 880-х.

Аскольд проводив активну зовнішню політику. 18 червня 860 200 руських лодей під проводом Аскольда вдерлися до бухти Золотий Ріг, що омивала столицю Візантії м. Константинополь (тепер м. Стамбул, Туреччина). Воїни, які з них висадилися, розпочали облогу міста.

Візантійському імператорові Михаїлу III довелось вступити в переговори з Аскольдом й укласти з ним мирну угоду, яка, судячи із змісту наступних русько-візантійських угод, забезпечувала привілеї руських купців у Візантії.

У 867, згідно зі свідченнями візантійських джерел, Аскольд охрестився (можливо, з частиною дружинників), отримав при хрещенні ім'я Миколай. Питання про те, чи можна його особисте хрещення вважати хрещенням Русі (т. з. Аскольдове хрещення) є дискусійним. Багато дослідників заперечують цей факт, з огляду на те, що тогочасна Русь іще не досягла відповідного ступеня розвитку, а хрещення князя не потягло за собою державницького культурного поступу.

Пізні літописні ізводи (Никонівський та ін.) повідомляють, що Аскольд воював із булгарами волзькими, перемагав печенігів, здійснив похід на полочан.

Час і обставини смерті Аскольда невідомі.

Автор ВУЕ

М. Ф. Котляр


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Котляр М. Ф. Аскольд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аскольд (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶