Аскрипція

Аскри́пція (від лат. ascriptio — приписування, приписка) — багатозначний термін.

1) Процес набуття людиною певного соціального та особистого статусу (посади, відзнаки, привілею, пільги) завдяки зовнішнім, незалежним від неї чи суспільства соціально-демографічним характеристикам (вік, стать, фізичні дані, національність, родинні зв’язки тощо).

2) Ситуація, коли певні характеристики індивіда (статус, професія, дохід) визначаються не його досягненнями, а вихідними позиціями, на які він не впливає (наприклад, етнічна приналежність, соціальне положення батьків).

Історична довідка

У науковий дискурс термін «аскрипція» увів Р. Лінтон (1893–1953; США), дослідник проблематики соціального статусу. Нині цей термін широко застосовується в західній, зокрема американській, соціології.

Т. Парсонс у теорії структурного функціоналізму протиставляє:

  • «аскрипція» — «досягнення»;
  • «якості аскриптивні» (котрими наділяється індивід поза його волею, незалежно від вибору, рішень) — «якості, що досягаються» (яких людина набуває шляхом самовдосконалення).

Механізм

В основі механізму аскрипції — заміщення ключових посад у суспільстві за критеріями соціального походження, соціально-демографічних характеристик. Тобто розподіл важливих для суспільства повноважень відбувається не на підставі професійних атрибутів індивідів (компетентність, вислуга років, науковий ступінь тощо), а за преференціями: цільовий набір до ЗВО, ротація кадрів, квоти на молодих фахівців або на жінок в органах влади тощо.

Значення

Аскрипція є одним із двох антитетичних шляхів здобуття в суспільстві певного рангу (другий шлях — власні старання й досягнення). Вона загострює соціальну стратифікацію, породжує почуття соціальної несправедливості.

Т. Парсонс наголошував, що аскрипція є неприйнятною і навіть шкідливою в публічній сфері, оскільки просування соціальними щаблями повинно здійснюватися лише завдяки особистим достоїнствам людини. Ефективне функціонування публічної сфери потребує цінностей досягнення, протилежних аскриптивним.

Додатково

Т. Парсонс застерігав: справі не на користь, якщо родинні та професійні обов’язки людей починають перетинатися, наприклад, у випадку коли керівник і підлеглий — близькі родичі.

Такій ситуації можна запобігти, якщо:

  • відмежувати нуклеарну сім’ю від решти родичів;
  • відмежувати нуклеарну сім’ю від публічної сфери (крім батька як основного годувальника).

На думку Т. Парсонса, це запобігатиме проникненню сімейних цінностей у трудову сферу, а також підриванню солідарності сім’ї, оскільки людям не доведеться вибирати між лояльністю до родичів і добросовісним виконанням професійних обов’язків.

Література

  1. Фундаментальная социология. В 15 т. Т. 2. Эмпирическая и прикладная социология / В.И. Добреньков, А. И. Кравченко. М.: ИНФРА-М, 2004. 986 с.
  2. Катаєв С. Л. Сучасне українське суспільство: Навч. посібник для студ. вузів / С. Л. Катаєв. Київ : Центр навчальної літ. 2006. 199 с.
  3. Почебут Л. Психология общества и социальный капитал. Вестник СПбГУ. 2011. №1. С. 18-25.
  4. Сайтарли І. Аксіологічні критерії соціокультурної типології у Т. Парсонса. Політологічний вісник. 2014. Випуск 75. С. 42-51.
  5. Нормы и мораль в социологической теории: от классических концепций к новым идеям: [монография] / [И.Ф. Девятко и др.]; Отв. ред. И.Ф. Девятко, Р.Н. Абрамов, И. В. Катерный. М.: Весь Мир, 2017. 288 с.

Автор ВУЕ

М. В. Туленков


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туленков М. В. Аскрипція // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аскрипція (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶