Аск (М. О. Зикова)

А́ск — спороносний орган, характерний для грибів відділу аскоміцети, містить аскоспори.

Характеристика

За будовою аски є округлими або циліндричними спорангіями, що містять зазвичай 4–8 аскоспор. Утворення аска відбувається у результаті злиття двох гаметангіїв. Зигота під час мейозу перетворюється одразу на аск або на диплоїдний талом, з якого потім утворюються аск. Вивільнення спор з аска відбувається за рахунок руйнування його стінок. На верхівці аска розташовані спеціальні пристосування для вивільнення спор: пори, щілини, кришечки (оперкулуми).

Класифікація

Класифікація асків базується на їхніх морфологічних особливостях. Розрізняють такі типи асків:

  • прототунікатні;
  • еутунікатні;
  • унітунікатні;
  • фісцитунікатні.

У межах типів аски також ділять на групи. Прототунікатні аски зазвичай кулясті, з тонкою оболонкою. Вивільнення спор відбувається унаслідок руйнування або ослизнення клітинної стінки (характерний для представників родів Emericella, Eurotium, Talaromyces). Еутуніканті аски мають потовщені та диференційовані оболонки; еліпсоїдні, циліндричні, булавоподібні за формою. Залежно від особливостей будови традиційно аски цього типу ділять на дві великі групи: унітунікатні та фісцитунікатні. Унітунікатні вирізняються наявністю одношарової оболонки. Поділ на типи в межах цієї групи відбувається за особливостями вивільнення аскоспор. Унітунікатні оперкулятні — для вивільнення спор на верхівці мають спеціальне утворення (оперкулум) у вигляді кришечки. Їхньою особливістю є наявність субапікальної борозенки, вздовж якої відбувається розтріскування аска. Кришечка після розтріскування залишається прикріпленою до аска, не відокремлюючись від нього. Такий тип характерний для представників родів Helvella, Morchella, Peziza тощо. Субоперкулятні — одностінні аски, які не мають вираженої апікальної борозенки. Розтріскування відбувається у середній частині, кришечка циліндричної форми. Псевдоперкулятні аски — одностнінні аски, мають тонкі стінки і потовщену крищечку, що повністю відділяється під час вивільненння аскоспор. Іноперкулятні аски вивільняють спори без участі кришечки за допомогою тріщини. Під час дозрівання спор стінка розтріскується і звільняє спори (Cenangium, Helotium). Фісцитунікатні аски мають багатошарові оболонки. Відповідно до кількості шарів виділяють бітунікатні, тритунікатні аски (види класу Dothideomycetes). Є додаткові типи асків, які морфологічно відрізняються від згаданих:

  • псевдопрототунікатні;
  • псевдобітунікатні;
  • семифіситунікатні;
  • екстендитунікатні.

Література

  1. Леонтьєв Д. В., Акулов О. Ю. Загальна мікологія. Харків : Основа, 2007. 228 с.
  2. Hawksworth D. L. Ascomycete Systematics: Problems and Perspectives in the Nineties. New York : Springer, 2013. 269 p.

Автор ВУЕ

М. О. Зикова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зикова М. О. Аск (М. О. Зикова) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аск (М. О. Зикова) (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶