(Перенаправлено з Асманн, Алейда)

Ассман, Алейда

Ассман, Алейда2.jpg

А́ссман, Але́йда (Аляйда) (нім. Aleida Assmann), до заміжжя — Алейда Борнкамм (нім. Aleida Bornkamm) (22.03.1947, м. Гаддербаум, тепер м. Білефельд, Німеччина) — історик літератури й культури, фахівець із культурної антропології, культуролог, професор англійської літератури університету м. Констанц (Німеччина).

Ассман, Алейда

(Aleida Assmann)

Народження 22.03.1947
Місце народження Білефельд
Alma mater Гайдельберзький університет, Тюбінгенський університет Ебергарда Карла
Напрями діяльності єгиптологія, історія культури, культурна антрополонія

Походження й освіта

Батько — протестантський священик, теолог Г. Борнкамм (1905–1990, Німеччина), проф. Геттінгенського університету (1947–1949) й Гайдельберзького університету (1949–1971), ректор Гайдельберзького університету (1965–1966). Мати — теолог Е. Борнкамм, до заміжжя — Е. Цінн (1908–1995, Німеччина).

1966–1972 навчалася в Гайдельберзькому і Тюбінгенському університетах, 1972 — закінчила Гайдельберзький університет (подвійна магістратура з англійської філології та єгиптології).

Доктор філософії в галузі англійської літератури (Гайдельберзький університет) і єгиптології (Тюбінгенський університет), обидва ступені 1977.

Діяльність

З 1968 активно співпрацює зі своїм чоловіком Я. Ассманом у дослідженнях із єгиптології, культурної антропології, дослідженнях колективної й культурної пам’яті. Брала участь у розкопках за його керівництва (зокрема, у Верхньому Єгипті).

Габілітований доктор (1992, Гайдельберзький університет).

З 1993 — професор англійської та загальної літератури в університеті м. Констанц (Німеччина), до 2014 — керівник відповідної кафедри.

1997 обрана професором німецької літератури Єльського університету (відмовилася від призначення).

Член Берлінсько-Бранденбурзької академії наук (1998), член-кореспондент Геттінгенської академії наук (1999) та інших академій і наукових товариств.

Дослідження А. Ассман до 1990-х здебільшого зосереджено на історії англійської літератури й теорії літературної комунікації. З 1990-х вона звертає увагу на теми, пов’язані з культурною антропологією і студіями пам’яті.

Спільно з чоловіком Я. Ассманом упорядкувала серію збірників із історії культури та культурної антропології.

Використовуючи традиційне визначення культурної пам’яті, А. Ассман увиразнила поєднання та взаємозв’язок функціональної («живої») та «накопичувальної» («неживої») пам’ятей. Накопичувальна пам’ять за цією концепцією є резервуаром для майбутньої функціональної пам’яті, ресурсом для оновлення культурного знання. При цьому функціональна пам’ять виконує важливе завдання формування чи конституювання ідентичності, маркування ціннісних орієнтирів тощо.

Подружжя А. і Я. Ассманів заклало теоретичне підґрунтя сучасної німецької парадигми студій пам’яті.

Відзнаки і почесні звання

Почесний доктор Університету Осло (2008).

Лауреат премії Макса Планка (2009, спільно з К. Галінскі, США), премії ім. Хайнекена Академії мистецтв і наук Нідерландів (2014); премії Зальцбурзького університету з теології (2016, спільно з Я. Ассманом) та інших відзнак. Частину премій отримала разом із Я. Ассманом з огляду на спільний внесок у розвиток досліджень колективної пам’яті.

Праці

  1. Die Legitimität der Fiktion. Ein Beitrag zur Geschichte der literarischen Kommunikation. Munich, 1980;
  2. Erinnerungsräume. Formen und Wandlungen des kulturellen Gedächtnisses. München, 1999 (укр. перекл.: Ассман А. Простори спогаду. Форми та трансформації культурної пам’яті / Пер. з нім. К. Дмитренко, Л. Доронічева та О. Юдіна; наук. ред. О. Юдіна. Київ, 2012);
  3. Das kulturelle Gedächtnis an der Millenniumsschwelle. Krise und Zukunft der Bildung. Konstanz, 2004;
  4. Das neue Unbehagen an der Erinnerungskultur. Eine Intervention. München, 2013;
  5. Shadows of Trauma: Memory and the Politics of Postwar Identity. New York, 2016.

Література

  1. Erll A. Kollectives Gedächtnis und Erinnerungskulturen. Eine Einführung. Stuttgart, 2005;
  2. Стасевич Ю. Ю. Концепція культурної пам’яті Яна та Алейди Ассман як основа для подальших досліджень, пов’язаних із проблематикою культурної пам’яті // Вісник ЛНУ імені Тараса Шевченка. 2011. №9 (220). Ч. ІІ;
  3. Національна та історична пам’ять: словник ключових термінів / Кер. авт. кол. А.М. Киридон. К.: ДП НВЦ «Пріоритети», 2013;
  4. Леонтьева О. Б. Память, время, мемориальная культура в работах Алейды Ассман // Историческая экспертиза. 2017. № 4.

Автор ВУЕ

А. М. Киридон


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Киридон А. М. Ассман, Алейда // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ассман, Алейда (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶