Асоціація національних олімпійських комітетів

Асоціація національних олімпійських комітетів. Логотип

Асоціа́ція націона́льних олімпі́йських коміте́тів, АНОК (англ. Association of the National Olympic Committees, ANOC; фр. Association des comités nationaux olympiques, ACNO; ісп. Asociación de Comités Olímpicos Nacionales, ACNO) — неурядова неприбуткова міжнародна організація, що об’єднує усі національні олімпійські комітети.

Утворена з метою координації діяльності з розвитку олімпійського спорту, забезпечення тісної співпраці між Міжнародним олімпійським комітетом (МОК) та національними олімпійськими комітетами (НОК), поширення досвіду роботи й інформації, розробки та внесення на розгляд МОК проектів та пропозицій, спрямованих на удосконалення олімпійського руху, посилення ролі НОКів у спортивному русі країн, надання технічної підтримки НОКам з організаційних питань, підготовки кадрів, будівництва спортивних споруд тощо.

Історична довідка

Перше загальне зібрання НОКів відбулося у м. Римі (Італія) 30.09–02.10.1965. Асоціація національних олімпійських комітетів була утворена під час Установчої Генеральної Асамблеї 26.07–27.07.1979 у м. Сан-Хуані (Пуерто-Ріко).

Метою АНОК було просування колективних інтересів НОКів шляхом надання максимальної підтримки та сприяння.

Першим президентом АНОК (1979–2012) був журналіст і бізнесмен М. Васкес Ранья (1932–2015; Мексика). З квітня 2012 АНОК очолює шейх А. аль-Фахад аль-Ахмад аль-Сабах (нар. 1963; Кувейт).

Штаб-квартира АНОК 1985–2010 розташовувалася у м. Парижі (Франція). З травня 2010 — у м. Лозанні (Швейцарія).

Офіційні мови — англійська, французька та іспанська.

Характеристика

Структура

Найвищим органом управління АНОК є Генеральна асамблея, засідання якої скликаються щороку й участь у якій беруть представники всіх НОКів, а також міст — кандидатів у господарі Олімпійських ігор. Кожні чотири роки відбувається виборне засідання, на якому обирають президента, віце-президентів та членів Виконавчої Ради АНОК.

Між засіданнями Генеральної асамблеї АНОК керує Виконавча Рада, засідання якої проводяться, як правило, не рідше двох разів на рік. Членами цього органу є представники НОКів усіх п’яти континентів, обрані на чотирирічний строк.

До складу АНОК входять п’ять континентальних асоціацій, в одну з яких афілійований кожен НОК:

  • Асоціація національних олімпійських комітетів Африки;
  • Національні олімпійські комітети Океанії;
  • Олімпійська рада Азії;
  • Олімпійські комітетии Європи;
  • Панамериканська спортивна організація.

Континентальні асоціації НОК визнані МОК та створені з метою сприяння розвитку олімпійського руху на своїх континентах і на регіональному рівні. Їх статути відповідають Олімпійській хартії та схвалені МОК. Серед спортивних заходів, що проводять континентальні асоціації, — Панамериканські, Африканські, Азіатські Ігри, у яких беруть участь спортсмени з одного материка. Проводяться також регіональні ігри — Середземноморські, Британської Співдружності, Океанії тощо.

В АНОК створені й діють комісії та робочі групи, до яких входять представники усіх п’яти континентів. Це забезпечує дослідження всіх нагальних проблем, з якими стикаються НОКи, та пошук найоптимальніших шляхів їх вирішення задля якнайкращого функціонування НОКів по всьому світу.

Діяльність

Завданнями АНОК є:

  • служіння спільним колективним інтересам НОКів, їх просування та захист;
  • співпраця з МОК з метою просування й пропагування цілей олімпійського руху та його фундаментальних принципів у відповідності до Олімпійської хартії;
  • співпраця з програмою МОК «Олімпійська солідарність» з метою розробки та просування програм, які підтримують і покращують розвиток НОКів, забезпечують ефективне розподілення ресурсів НОКів;
  • просування у співпраці з МОК універсальних принципів самодостатнього управління всередині НОКів;
  • співпраця з континентальними асоціаціями та іншими організаціями, які є частиною олімпійського руху;
  • перешкоджання усім формам незаконної дискримінації на підставі раси, релігії, політики, статі та ін.;
  • заснування та присудження нагород за досягнення у сферах, дотичних до реалізації завдань АНОК;
  • організація різноманітних заходів, фестивалів, церемоній та здійснення будь-якої діяльності, направленої на досягнення цілей АНОК.

АНОК організовує навчальні програми для спортсменів та тренерів, технічні курси й курси підвищення кваліфікації для адміністративного персоналу з метою зменшення розриву між рівнями розвитку НОКів різних країн та континентів і забезпечення рівних можливостей для розкриття спортивного потенціалу країн, що розвиваються. З цією метою також створюються національні олімпійські академії, що пропагують олімпійські ідеали, головною з яких є Міжнародна олімпійська академія, заснована 1961 в м. Олімпії (Греція).

АНОК спільно з НОКами також патронує розвиток масового спорту, організовуючи національні змагання та заходи для просування олімпійського руху, їх представники беруть участь у конгресах руху «Спорт для всіх».

АНОК докладає зусиль для посилення взаємозв’язку між НОКами та Олімпійською родиною на користь усьому олімпійському руху, що включає в себе покращення співпраці з МОК. Цей звʼязок з одностороннього МОК — НОКи, як це було до утворення АНОК, перетворюється на двосторонній, при якому НОКи мають можливість донести свою позицію до МОК, привнести покращення у розвиток олімпійського руху тощо. Завдяки діяльності АНОК посилюється співпраця НОКів з міжнародними спортивними федераціями (МСФ), асоціаціями МСФ.

АНОК також співпрацює з Глобальною асоціацією спортивних федерацій (до квітня 2017 — Обʼєднання міжнародних спортивних організацій «Спорт-Акорд»). У листопаді 2013 між АНОК та обʼєднанням «Спорт-Акорд» був підписаний меморандум з метою покращення взаємовідносин та співпраці між членами цих організацій (НОКами та МСФ).

АНОК співпрацює з ЮНЕСКО, має своїх представників у низці комісій МОК, Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА), у Міжнародній раді з питань спортивного арбітражу (м. Лозанна, Швейцарія). АНОК призначає до складу Міжнародної ради з питань спортивного арбітражу (керівного органу Спортивного арбітражного суду, найвищого судового органу в спорті) чотирьох членів, обраних серед осіб, які є або не є її членами.

Література

  1. Grasso J., Mallon B., Heijmans J. Historical Dictionary of the Olympic Movement. Lanham : Rowman & Littlefield Publishers, 2015. 908 p.
  2. Introduction to Olympic Movement. New Delhi : Friends Publications, 2020. 132 p.
  3. History of ANOC // Association of National Olympic Committees (ANOC). URL: http://www.anocolympic.org/history/

Автор ВУЕ

А. Ю. Бордюгова

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бордюгова А. Ю. Асоціація національних олімпійських комітетів // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асоціація національних олімпійських комітетів (дата звернення: 7.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶