Аспірантура

Аспіранту́ра [від лат. asiprans (aspirantis) ― той, хто до чогось прагне] ― основна форма підготовки фахівців освітньо-наукового ступеня доктора філософії на третьому рівні вищої освіти в закладах вищої освіти або наукових установах, що мають відповідне кадрове та матеріальне забезпечення.

Характеристика

Вступ до аспірантури (ад’юнктури) відбувається на конкурсній основі відповідно до затверджених у встановленому порядку нормативних документів, умов прийому на навчання до закладів вищої освіти (наукових установ), а також згідно з правилами прийому до відповідного закладу вищої освіти (наукової установи). Здобувачі ступеня доктора філософії можуть навчатися в аспірантурі (ад’юнктурі) за денною або заочною формою навчання.

Нормативний строк навчання в аспірантурі (ад’юнктурі) становить чотири роки, протягом яких аспірант (ад’юнкт) зобов’язаний виконати всі вимоги освітньо-наукової програми, визначеної закладом вищої освіти (науковою установою) для підготовки доктора філософії з відповідної спеціальності, самостійно провести наукове дослідження під керівництвом наукового керівника та підготувати і захистити дисертацію в спеціалізованій вченій раді закладу вищої освіти (наукової установи).

Освітньо-наукова програма на третьому рівні вищої освіти передбачає 30–60 кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи (ЄКТС) і здобуття особою теоретичних знань, умінь, навичок та інших компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв’язання комплексних проблем у галузі професійної та / або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіння методологією наукової та педагогічної діяльності, а також проведення власного наукового дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення. Обов’язковим складником освітньо-наукової програми аспірантури (ад’юнктури) є підготовка та публікація не менш ніж однієї статті в науковому виданні, яке внесене до міжнародної наукометричної бази Scopus або до іншої міжнародної бази. Успішне виконання навчального плану аспірантури (ад’юнктури) є обов’язковою умовою навчання на третьому рівні вищої освіти.

Науково-методичне забезпечення та організацію діяльності аспірантури (ад’юнктури) закладів вищої освіти (наукових установ) здійснюють їх вчені ради. Готують громадян України в аспірантурі (ад’юнктурі) за рахунок коштів державного бюджету України (за державним замовленням) або за рахунок коштів юридичних чи фізичних осіб (на умовах контракту). Підготовка докторів філософії за державним замовленням можлива лише в аспірантурі (ад’юнктурі) за денною формою навчання.

У Болонському процесі аспірантура ― це нова організаційна модель, що охоплює реалізацію як докторських програм (поряд із докторантурою і традиційними докторськими / дослідницькими школами в європейських університетах), так і магістерських програм. Термін «аспірантура» тісно пов’язаний із термінами «доктор» і «докторантура», ним активно послуговуються в доповідях Європейської асоціації університетів: Trends I, Tredns IV і Trends V.

Джерела

  • Про вищу освіту: Закон України № 1556-VII від 01.07.2014 // Відомості Верховної Ради. 2014. № 37-38, ст. 2004.
  • Про наукову і науково-технічну діяльність: Закон України № 848-VIII від 26.11.2015 // Відомості Верховної Ради. 2016. № 3. Ст. 25.

Література

  1. Doctoral Programmes for the European Knowledge Society. Brussels : European University Association, 2005. 56 p.
  2. Universities Shaping the European Higher Education Area: An EUA Report / Ed. by D. Crosier, L. Purser, H. Smidt. Brussels : European University Association, 2007. 100 p.
  3. Андрущенко В. П., Предборська І. М., Пінчук Є. А. та ін. Феномен університету в контексті «суспільства знань». Київ : [б. в.], 2014. 256 с.
  4. Бугров В., Гожик А., Жданова К. та ін. Правові засади реалізації Болонського процесу в Україні / За заг. ред. В. Лугового, С. Калашнікової. Київ : ДП «НВЦ «Пріоритети», 2014.

Автор ВУЕ

Г. І. Калінічева


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Калінічева Г. І. Аспірантура // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аспірантура (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
22.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶