Астильба (Astilbe)

Astilbe japonica

Асти́льба (Astilbe)рід багаторічних трав’яних рослин родини Ломикаменевих.

Заввишки від 15 до 200 см. Підземна частина — вертикальне або горизонтальне кореневище. Листки прості, роздільні або двічі-, тричіпірчастоскладні. Суцвіттяволоть, що складається з багатьох колосків чи китиць; квітки дрібні (зеленкуваті, білі, рожеві, червоні, фіолетові), одностатеві або двостатеві. Чашечка дзвоникоподібна, чотирироздільна або п’ятироздільна, пелюсток 4–5, іноді вони редуковані, лінійно-ланцетної або оберненоланцетної форми, зрослі з основою чашечки. Тичинок 5–10, зав’язь верхня, двороздільна, рідше трироздільна із сидячими приймочками, плідкоробочка з великою кількістю дрібного, довгастого темно-бурого насіння. У 1 г міститься приблизно 15–20 тис. насінин.

Відомо понад 40 видів, які в природі трапляються переважно в південно-східній Азії (Японія, Китай, Далекий Схід росії, Непал) та на сході Північної Америки (США). У природних умовах зростають у гірських районах до висоти 4800 м. н. р. м., уздовж річок, на вологих, багатих на мінеральні речовини ґрунтах з низьким вмістом вапна та з високою вологістю повітря.

У культуру введено на початку 19 ст. Вирощують переважно сорти, створені в Німеччині, Нідерландах, Франції, США. На сьогодні у світі налічують понад 400 сортів. Астильбу інтродуковано в Україну наприкінці 1940-х як квітково-декоративну рослину. Найбільшу колекцію в Україні (понад 100 сортів і видів) зібрано у Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України (м. Київ).

Застосовують у декоративному садівництві, ландшафтному будівництві, флористиці. Є відомості про використання окремих видів (астильба китайська, астильба японська) як лікарських рослин.

Література

  1. Иевиня С. О., Лусиня М. А. Астильбы. Интродукция в Латвийской ССР. Рига : Зинатне, 1975. 120 с.
  2. Буйдін Ю. В. Походження сортів та сучасний світовий сортимент астильби (Astilbe Buch. — Ham. ex D. Don) // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. 2004. Вип. 36. С. 38–42.
  3. Буйдін Ю. В. Оцінювання деяких господарсько-біологічних ознак інтродукованих сортів роду Astilbe Buch. Ham. ex D. Don // Plant Varieties Studying and Protection. 2016. № 1 (30). С. 23–30.

Автор ВУЕ

Ю. В. Буйдін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Буйдін Ю. В. Астильба (Astilbe) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астильба (Astilbe) (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶