Астраханське ханство

Астраха́нське ха́нство, Астраханський ханат (татар. Әстерхан ханлыгы, Хаҗитархан ханлыгы; рос. Астраханское ханство) — держава в нижній частині течії р. Волги з центром у м. Хаджі-Тархані (його залишки відомі як городище Шарений Бугор на околиці суч. м. Астрахані; назва «Астрахань» є викривленою вимовою давнього «Хаджі-Тархан», поширеною з 16 ст.).

Астраханське ханство існувало у 15–16 ст. Воно утворилося внаслідок розпаду Золотої орди в сер. 15 ст.

Першим астраханським ханом став син останнього хана Золотої орди Кічі-Мухаммеда Махмуд хан. Він заснував нову державу після поразки у боротьбі за успадкування батькового престолу.

Формування Астраханського ханства пов’язано зі становленням державності інших ханств на окраїнах Золотої орди — Кримського ханату, Казанського ханства, Ногайської орди й Сибірського ханства та відосіблення Великої орди як колишньої центральної частини Золотої орди.

Астраханське ханство мало вигідне торговельне розташування завдяки проходженню через нього суходільних та водних (р. Волга) торговельних шляхів із Кримського ханату, Великої орди, Казанського ханства та Московського царства (див. Росія) — товари з цих держав через Астраханське ханство вивозилися Каспійським морем до Персії (див. Іран), Ширванської держави (див. Ширваншахи), Хорезму та ін. країн.

До 1502 Астраханське ханство зберігало формальну залежність від Великої орди і здобуло незалежність після знищення останньої внаслідок її війни з Кримським ханатом.

Самостійність астраханських ханів як у зовнішній, так і у внутрішній політиці підважувалася впливом сильніших сусідніх держав. Зокрема, 1504 Астраханське ханство очолив Касім ІІ (?–1532), який обійняв і утримував престол завдяки підтримці Ногайської орди. У 1530-х–1540-х в Астраханському ханстві мала місце перманентна криза влади з почерговою зміною ханів, підтримуваних Ногайською ордою, Кримським ханатом і Московським царством.

Вплив Московського царства на Астраханське ханство став визначальним після взяття м. Казані військами Івана IV Грізного й ліквідації Казанського ханства (1552). Після першого походу на м. Хаджі-Тархан московських військ (1554) й повної поразки астраханського хана Ямгурчі астраханський престол обійняв московський ставленик Дервіш-Алі. Останній визнав васальну залежність від Московського царства й погодився на розміщення в м. Хаджі-Тархані московського військового контингенту.

Після одностороннього розриву васальних відносин Дервішем-Алі у 1555 і спроби його переорієнтації на Кримський ханат Іван IV Грізний організував другий похід на м. Хаджі-Тархан. Наслідком цього походу стала ліквідація Астраханського ханства й анексія всієї його території Московським царством.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Астраханське ханство // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астраханське ханство (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶