Астрологія

Сонце, місяць, пори року та дванадцять місяців у вигляді знаків зодіаку, лубок
кін. 17 – поч. 18 ст.

Астролόгія (від грец. ἄστρον — зірка та грец. λόγος — слово, вчення) — система поглядів, уґрунтована на вірі у вплив руху та розташування небесних тіл на долю, вчинки, характер людини; перебіг історичних подій; життя народу, країни, людства; віддалене майбутнє.

Історична довідка

Астрологія у своїх витоках і засадах тісно повʼязана як з міфологією і релігією, так і з математикою та фізикою, що стало основою для формування в її надрах наукової астрономії. Практично до 18 ст. астрологія й астрономія ототожнювалися або співіснували в комплексі.

Астрологія відома як система знань вже у Стародавніх Месопотамії, Єгипті, Китаї, значного поширення набула елліністична астрологія. Популяризація останньої пов’язана з впливом таких містичних учень, як-от герметизм і гностицизм.

Християнство розглядало астрологію як різновид язичницького світогляду (див. Язичництво), ідолопоклонства та фаталізму й назагал було опозиційним щодо неї. Проте, звертатися до астролога залишалося за звичку і в християнському Середньовіччі (9–13 ст.). Тоді ж розвинулася арабська астрологія, яка поширила свій вплив на Європу. На Заході астрологія користувалася величезним впливом аж до доби Просвітництва.

Астрологічний міф продовжує жити в екзотичних інтелектуальних конструкціях на зразок потрактування Ісуса Христа як небесного тіла, яке супроводжується 12-ма сузір'ями (апостолами) тощо.

Поступово астрологію витіснила наукова картина світу, але та знову набула популярності в Європі після Першої світової війни.

Протягом 20–21 ст. астрологія залишається доволі запитаною, часто контамінуючи з науковими чи псевдонауковими теоріями (біокосмічних ритмів, ефіру, «натально-енергетичної надбудови», уявленнями про «патерни карми», астрал тощо). Сучасна астрологія охоче імплементує екологічні ідеї, підкреслює важливість гармонії зі Всесвітом тощо.

Характеристика

Стійкість інтересу до астрології, навіть у сучасному суспільстві, пояснюють психологічними чинниками — бажанням людини «знати, що буде», планувати й прогнозувати майбутнє. Астрологічні практики є цариною як аматорського зацікавлення, так і відверто комерційного інтересу (особливо з боку ЗМІ, приватної підприємницької діяльності).

Широкому загалу астрологія відома насамперед завдяки гороскопам (щоденним, щотижневим, щорічним та ін.). Розрізняють натальну астрологію, пов’язану з індивідуальними особливостями людини (риси характеру, здібності, інтелект тощо) та синастричну астрологію, орієнтовану на взаємини між людьми (сумісність пар, життєздатність колективу, цикли розвитку країн, соціальні або економічні зсуви тощо).

Основним методом астрологічної діяльності є побудова та інтерпретація астрологічних карт, космограм — схематичних зображень розташування небесних тіл у деякий момент часу.

Назагал астрологія визнається псевдонаукою, численні наукові роботи присвячено викриттю її методів та передбачень. Так, М. Гоклен (1928–1991; Франція) статистично продемонстрував хибність більшості астрологічних прогнозів, фізик Дж. Мак-Джерві (США) довів випадковість розподілу дат народжень близько 17 тис. вчених і 6 тис. політичних діячів щодо зодіакальних знаків.

Додатково

Найвідомішими у світі астрологічними прогнозами є «Центурії» М. Нострадамуса (див. Нострадамуса пророцтва).

Література

  1. Bart J. Bok, Jerome L. E. Objections to Astrology. Buffalo : Prometheus Books, 1975. 62 р.
  2. Gauquelin M. The Truth About Astrology. London : Hutchinson, 1984. 204 р.
  3. Whitfield Р. Astrology: A History. London : British Library, 2004. 207 р.
  4. Bobrick В. The Fated Sky: Astrology in History. New York, London, Toronto, #Sydney : Simon & Schuster paperbacks, 2006. 384 р.
  5. Maxwell-Stuart P. C. Astrology: From Ancient Babylon to the Present. 2nd ed. Stroud : Amberley Publishing Limited, 2012. 320 р.
  6. Українське небо. Студії над історією астрономії в Україні : в 2 т. / За ред. О. Петрука. Львів : Інститут прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстиригача НАН України, 2016. Т. 2.
  7. Щепанський В. Медична астрологія православних словʼян у період раннього модерну: місія Теофраста Парацельса у Великому Князівстві Литовському // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Сер.: Історичні науки. 2017. Вип. 26. С. 117–125.

Автор ВУЕ

М. Ю. Чікарькова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чікарькова М. Ю. Астрологія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрологія (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶