Астрономічні засоби навігації

Астрономічні засоби навігації, навчання з використання морського секстанта

Астрономі́чні за́соби навігації — технічні пристрої і системи (комплекси бортового обладнання), призначені для автоматизованого визначення координат розташування літальних (ЛА) та космічних апаратів (КА), морських суден (кораблів), на основі використання радіо- або світлового випромінювання небесних світил.

Залежно від споживача навігаційної інформації, розрізняють такі астрономічні засоби навігації:

  • літакові (горизонтальні, екваторіальні);
  • космічних апаратів (визначають просторові координати космічних апаратів за трьома обраними параметрами) та корабельні.

Принцип роботи: необхідна навігаційна інформація отримується шляхом вимірювання кутового положення світил на небесній сфері в просторовій системі координат. Вимірювання проводяться візуально або за допомогою автоматичних пристроїв у радіо-, видимому або інфрачервоному діапазонах електромагнітних коливань.

Джерела випромінювання: Сонце, Місяць, планети з найбільшим блиском (Венера, Марс, Юпітер, Сатурн), зорі з блиском до другої зоряної величини включно.

До астрономічних засобів навігації відносять:

  • астрономічні курсові прилади — астрономічні компаси та астрономічні коректори курсу (горизонтальні або екваторіальні (моделюючі);
  • ручні та бортові авіаційні (космічні, морські) секстанти (оптичні прилади, призначені для вимірювання висот світил з метою визначення лінії імовірного положення ЛА (корабля);
  • астрономічні орієнтатори (автоматичні пристрої, призначені для визначення координат місця і курсу літака, а також просторових координат КА).

Астрономічні засоби навігації дозволяють: виконувати рух в заданому напрямку; вимірювати курс ЛА (корабля); визначати лінію ймовірного положення, координати місця ЛА (корабля) та просторові координати КА.

Переваги астрономічних засобів навігації порівняно з іншими технічними засобами навігації:

  • автономність (вся апаратура розміщується на ЛА, кораблі);
  • незалежність точності вирішення навігаційних задач від тривалості руху і протяжності маршруту;
  • можливість застосування у будь-якому районі земної кулі;
  • важкість створення штучних завад їх роботі;
  • висока точність вимірювання курсу.

Недоліки: неможливість застосування під час руху в хмарах і під ними за винятком пристроїв і систем, що працюють за радіовипромінюванням небесних світил; обмеження по застосуванню в денних умовах.

Враховуючи ці недоліки, астрономічні засоби навігації використовують, в основному, для періодичної корекції курсу та координат місця ЛА (корабля), що отримуються в комплексних навігаційних системах іншими методами. Раніше астрономічна навігація (АН) була основним способом визначення координат і курсу морських суден, з використанням показників таких приладів як секстант і хронометр. Сьогодні АН у повітряній і морській навігації практично повністю витіснена супутниковими навігаційними системами, але через високу міру автономності є резервною. У практичному сенсі, для визначення координат ЛА (корабля) необхідний такий набір інструментів і довідників: точний хронометр для виміру часу; секстант для виміру кутів на небесній сфері; альманах або довідник астрономічних ефемерид з координатами небесних тіл, обчисленими на майбутній час; рахункові редукційні таблиці для спрощення розрахунків висоти і азимуту світила; географічна карта. Таким набором засобів користувалися навігатори морських суден до розвитку радіонавігації та супутникової навігації (у досвідченого навігатора весь процес, включаючи астрономічні спостереження й розрахунки, займав кілька хвилин). Сьогодні замість довідника астрономічних ефемерид можуть використовуватися комп’ютерні програми, а замість редукційних таблиць — комп’ютер або калькулятор.

Література

  1. Багмет А. П., Кравчук О. В., Міхно О. Г. та ін. Навігаційне забезпечення військ. Kиїв : ЦУВТН ГУОЗ КСП ЗСУ, 2006. 416 с.
  2. Berson D. Celestial Navigation: A Practical Guide to Knowing Where You Are. New York : Seahorse, 2018. 160 p.

Автор ВУЕ

О. А. Коршець

В. В. Тюрін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Коршець О. А., Тюрін В. В. Астрономічні засоби навігації // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрономічні засоби навігації (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶