Астрономічні щорічники

Астрономічні щорічники. Астрономічний календар

Астрономі́чні щорі́чники — збірники астрономічних таблиць та ефемерид. Містять, переважно, координати небесних тіл (ефемериди Сонця, Місяця, планет, супутників, зір, комет, астероїдів) на певні дати чергового календарного року. В астрономічних щорічниках публікують також інформацію про обставини та динамічні параметри місячних і сонячних затемнень, планетні конфігурації, з’єднання планет з Місяцем та взаємні з’єднання, покриття зір та планет Місяцем, покриття (окультація|окультації) зір астероїдами, астрономічні константи, моменти сходу та заходу Сонця й Місяця, тривалість присмерків, біографії вчених, оглядові та спеціалізовані статті, бібліографію та інші відомості.

Астрономічні щорічники використовують для астрономічних, геодезичних, картографічних, геофізичних, топографічних робіт, у навігаційній практиці, а також для розрахунків траєкторій штучних супутників Землі і космічних апаратів.

Найдавнішим з астрономічних щорічників є «Знання часу» («Connaissance des temps»), сучасна назва «Астрономічні ефемериди: Знання часу» («Ephemerides astronomiques: Connaissance des temps»), який видають у м. Парижі від 1679. Авторитетним закордонним астрономічним щорічником є «Природничий альманах і астрономічні ефемериди» («The Nautical Almanac and Astronomical Ephemeris»), який виходив у м. Лондоні від 1766. У період 1960–1980 цей астрономічний щорічник об’єднано з «Американським астрономічним і морським альманахом» («The American Ephemeris and Nautical Almanac»). Виходив під назвою «Астрономічні ефемериди» («The Astronomical Ephemeris»), а від 1981 ― під назвою «Астрономічний альманах» («The Astronomical Almanac»). Цей астрономічний щорічник видає Морська обсерваторія (м. Вашингтон, США), яка разом з Гринвіцькою обсерваторією готує до друку матеріали для нього. У Російській імперії перший подібний астрономічний щорічник для навігаційних морського флоту видавали в 1814–1856 під назвою «Морський календар» («Морской календарь»). Від 1922 до 1991 в СРСР виходив «Астрономічний щорічник СРСР» («Астрономический ежегодник СССР»), з 1992 — «Астрономічний щорічник» («Астрономический ежегодник») ― найповніше видання такого роду. У ньому публікують ефемериди Сонця, Місяця, планет і зір, що забезпечують обчислення в системі координат CIRS.

Практично всі країни світу видають для аматорів астрономії науково-популярні астрономічні щорічники, де публікують астрономічні таблиці оглядового характеру. Від 1948 в Україні видають «Астрономічний календар», який виходить під егідою Головної астрономічної обсерваторії НАН України. Він містить дві частини — довідкову (інформація про астрономічні явища та ін.) та розділ зі статтями, в яких висвітлено стан наукових досліджень в окремих галузях астрономії та наведено довідкову інформацію про події й історичні факти. Календар можуть використовувати як довідник і посібник для практичних робіт фахівці з астрономії та інших галузей науки, а також викладачі, студенти, школярі, аматори астрономії.

Широкої популярності серед науковців та аматорів астрономії набув «Одеський астрономічний календар. Щорічник» («Одесский астрономический календарь. Ежегодник»), видаваний Одеською астрономічною обсерваторією. Наведені в цьому щорічнику відомості становлять інтерес як для фахівців, так і для вчителів шкіл, які викладають астрономію, а також для студентів закладів вищої освіти.

Література

  1. Астрономічний енциклопедичний словник / За заг. ред. І. А. Климишина, А. О. Корсунь. Львів : Львівський національний університет імені Івана Франка, 2003. 548 с.
  2. Астрономічний календар // Головна астрономіяна обсерваторія НАН України. URL: https://www.mao.kiev.ua/index.php/ua/vydannia/kalendaritem

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Астрономічні щорічники // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрономічні щорічники (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶